more_horiz
Gospodarka

Ekspert BIK: wzrost stóp procentowych negatywnie wpłynie na chęć do brania kredytów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 09:40
O kredyt mieszkaniowy w październiku 2021 r. ubiegało się o 1,4 proc. więcej osób niż rok wcześniej. W porównaniu do września br. było ich mniej o 5,6 proc. poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość wnioskowanego kredytu w październiku br. wyniosła prawie 334 tys. zł.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Africa Studio

W październiku 2021 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 38,96 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 38,42 tys. rok wcześniej, to wzrost o 1,4 proc. Ale w porównaniu do września br. takich wniosków było mniej o 5,6 proc.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu w październiku br. była wyższa o 12,2 proc. w relacji do wartości z października 2020 r.

Wskaźnik popytu na kredyt BIK

Obecna wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), informującego o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wynosi 19,1 proc. "Wartość Indeksu oznacza, że w październiku 2021 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,1 proc. w porównaniu z październikiem 2020 r." - informuje BIK SA.

BIK tłumaczy, że na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął przede wszystkim wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, która po raz kolejny odnotowała historyczny rekord. W październiku 2021 r. średnia kwota wnioskowanego kredytu była o 36,2 tys. zł wyższa niż rok temu. Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął również niewielki wzrost liczby wnioskodawców. W porównaniu do października 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało o 535 osób więcej.


pieniądze zł polska shutterstock 1200.jpg
Zła wiadomość dla banków - Polacy kupują mieszkania za gotówkę. Jest nowy raport

Drugi raz na plusie pomimo pandemii


"Analizując obecną wartość Indeksu, należy zaznaczyć, że w październiku ub.r. odnotowaliśmy drugi w okresie pandemii dodatni (+8,1 proc.) odczyt Indeksu. Liczba osób wnioskujących wówczas o kredyt była jednak o 1,8 proc. niższa niż w październiku 2019 r. W październiku 2021 r. w porównaniu z październikiem 2019 r. jest ona niższa o 0,4 proc." – powiedział, cytowany w informacji prasowej, główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.

W jego opinii pomimo dużego optymizmu na rynku kredytów mieszkaniowych, należy zwrócić uwagę, że od marca br. widać stopniowy spadek liczby wnioskodawców w ujęciu m/m.

- Popyt w ujęciu liczby wnioskujących traci impet. Tym, co nadal utrzymuje wysoki odczyt Indeksu, jest przede wszystkim średnia kwota wnioskowanego kredytu, która w ujęciu m/m rośnie już od 16 miesięcy, czyli od czerwca 2020 r. i ponownie w październiku pobiła kolejny historyczny rekord - uważa Waldemar Rogowski.

Jego zdaniem z miesiąca na miesiąc ten efekt będzie się zmniejszał, co przy spadku liczby wnioskodawców spowoduje w kolejnych miesiącach spadek wartości Indeksu.


shutterstock rachunki długi 1200.jpg
Rosną raty kredytu mieszkaniowego. BIK: szczególnie dotkliwie dla osób, które zadłużyły się podczas pandemii

Nowa forma liczenia zdolności kredytowej


Zdaniem Rogowskiego, czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na popyt na kredyt mieszkaniowy już w niedalekiej przyszłości, oprócz coraz wyższych cen nieruchomości, może być zmiana podejścia do liczenia zdolności kredytowej dla kredytów powyżej 25 lat.

- Pomimo możliwego dłuższego okresu, na jaki kredyt może zostać udzielony (np. na 30 lat), to zdolność kredytowa jest liczona tak, jakby był on udzielony na maksimum 25 lat. W konsekwencji powoduje to wzrost wartości raty kapitałowej, a tym samym ogranicza możliwość udzielenia wyższego kredytu przy tych samych dochodach - tłumaczy główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

W jego opinii podwyżka stóp procentowych "w sposób istotny może ochłodzić popyt na kredyty mieszkaniowe". - Uważam, że jest to dopiero początek serii podwyżek. Wyższe stopy procentowe spowodują wyższą ratę odsetkową, a tym samym negatywnie wpłyną na zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy - ocenił.PR24/PAP/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem