more_horiz
Gospodarka

Prof. Zbigniew Krysiak: Polska wychodzi na pozycję lidera tempa rozwoju gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 18:12
O gospodarczym bilansie rządów Prawa i Sprawiedliwości mówił w radiowej Jedynce profesor Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Myśli Schumana.
Audio
  • O gospodarczym bilansie rządów Prawa i Sprawiedliwości mówił w radiowej Jedynce profesor Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Myśli Schumana.
Zbigniew Krysiak
Zbigniew KrysiakFoto: Bartosz Krupa/East News

– Wystawiłbym bardzo wysoką ocenę tych rządów, gdyż Polska w tym okresie wychodzi, w pewnym sensie, na pozycję lidera tempa rozwoju gospodarczego, na co swój wpływ miało znakomite przygotowanie – mówił gość Polskiego Radia.


podatki free shutterstock 1200.jpg
Historyczna obniżka podatków: wyższa kwota wolna, korzystniejsze progi podatkowe, nowe ulgi. Prezydent podpisał ustawę

Dobre wyniki gospodarcze, mimo gorszej koniunktury na świecie

Jak podkreślił, po raz pierwszy, właśnie za kadencji tego rządu, saldo polskiej wymiany handlowej jest dodatnie, mamy też redukcję deficytu budżetowego.


Posłuchaj
05:12 blazej-16.11.mp3 O gospodarczym bilansie rządów Prawa i Sprawiedliwości mówił w radiowej Jedynce profesor Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Myśli Schumana.

 

– Trzeba też dodać, że nastąpiło to w czasie, gdy koniunktura na świecie nie sprzyjała gospodarkom. Odwrotnie niż za rządów PO, gdy była bardzo dobra – mówił prof. Krysiak.


Modzelewski 1200.jpg
"Historyczne osiągnięcie". Prof. Witold Modzelewski podsumowuje 6 lat rządów PiS-u

Pomogło wsłuchiwanie się w problemy przedsiębiorców

Jak dodał, przyczyną gospodarczego powodzenia był na pewno sposób zarządzania gospodarką – wsłuchiwanie się w problemy przedsiębiorców, podatników, programy, tworzenie równowagi dla podmiotów gospodarczych.


shutt inwestycje 1200.jpg
Polski Ład. Oto rozwiązania wspierające i wzmacniające inwestycje

Wśród sukcesów – dostosowanie do sytuacji systemu podatkowego, wśród porażek – budownictwo, w tym czynszowe

Gość Polskiego Radia, pytany o największy sukces i porażkę, wymienia w tym pierwszym przypadku – sukces metod budowania popytu oraz dywersyfikację instrumentów podatkowych, na przykład obniżenie PIT-u do 9 procent, na co w przeszłości nie było miejsca.

– Do porażek zaliczyłbym występujący cały czas problem, do czego PiS się sam przyznaje, z budową mieszkań i budownictwem czynszowym – mówił gość radiowej Jedynki.

Jak jednak dodał, wydaje się, że w związku z wdrażaniem programów Polskiego Ładu są szanse na odrobienie zaległości w tej sprawie.

Pytany o wyzwania stojące przed polską gospodarką wymienił budowę niezależnego systemu energetycznego, opartego na gazie, elektrowni jądrowych oraz modernizację systemu kolejowego, gdzie najważniejszym elementem jest Centralny Port Komunikacyjny.

Błażej Prośniewski, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem