X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inwestycje na rynkach wschodzących. Sprawdź, jakie są perspektywy zysku

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:10
Indeks MSCI Emerging Markets zakończył trzeci kwartał spadkiem o 8,1 proc., co jest najgorszym kwartałem od 2020 r., kiedy to COVID-19 zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie. Sprawdzamy, jakie są perspektywy inwestycyjne dla rynków wschodzących.
Inwestycje na rynkach wschodzących mogą przynieść zyski.
Inwestycje na rynkach wschodzących mogą przynieść zyski.Foto: Shutterstock/Andreas H

Ujemne stopy zwrotu były w trzecim kwartale spowodowane w dużej mierze wyprzedażą chińskich akcji spowodowaną obawami dotyczącymi płynności i restrukturyzacji zadłużenia Evergrande, drugiego co do wielkości dewelopera w Chinach, oraz niedoborami energii elektrycznej.

Wśród regionów, Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA) odnotowały wzrosty cen akcji (4,2 proc.), podczas gdy Azja (-9,6 proc.) i Ameryka Łacińska (-13,3 proc.) zakończyły kwartał spadkami. Indie były jednym z najlepiej radzących sobie rynków, do czego przyczyniły się rekordowo niskie stopy procentowe, reformy rządowe i środki pomocowe oraz lepszy dostęp do szczepionek.

Najgorsze wyniki odnotowała Brazylia, ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną, wysoką inflację i niepewność, co do ożywienia gospodarczego. Korea Południowa również zanotowała niższy wynik z powodu obaw związanych z możliwymi regulacjami dotyczącymi technologii finansowych, a także wpływem kryzysu energetycznego w Chinach (np. cięcia produkcji, zakłócenia łańcucha dostaw) na koreańskie spółki działające w tym kraju.


Wzrost gospodarczy

Podczas gdy szacunki dotyczące wzrostu gospodarczego na świecie w 2021 r. utrzymywały się w trzecim kwartale na stałym poziomie 6 proc., oczekiwania w odniesieniu do rynków wschodzących spadły, co było spowodowane znacznym obniżeniem szacunków dotyczących wzrostu gospodarczego w Azji, a w odniesieniu do gospodarek rozwiniętych wzrosły, na co największy wpływ miały Stany Zjednoczone.

Pogorszenie perspektyw dla Azji wynikało w dużej mierze z działań politycznych w Chinach i nowych blokad gospodarczych w związku z pojawieniem się wariantu Delta. Perspektywy na rok 2022 są lepsze. Trzeci kwartał przyniósł wyższe szacunki wzrostu na przyszły rok zarówno w skali globalnej, jak i w niemal każdym regionie. Silniejszy globalny wzrost jest dobry dla akcji rynków wschodzących, które zazwyczaj radzą sobie lepiej, gdy popyt na towary i eksportowane dobra jest silny.

- Nawet przy bardziej umiarkowanych prognozach wzrostu, rynki wschodzące nadal mają być liderem globalnego ożywienia. Oczekuje się, że stopy wzrostu w tym roku będą wyższe niż w gospodarkach rozwiniętych, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, a w przyszłym roku stopy zwrotu z rynków wschodzących powinny nawet przekroczyć zyskowność inwestycji w USA - komentują analitycy z Lazard Asset Management.

Dług i walut

Rynek długu rynków wschodzących - zarówno obligacje rządowe, jak i korporacyjne, szczególnie te o wysokiej rentowności - powinny radzić sobie dobrze w środowisku stabilnych stóp procentowych. Ponadto, ceny towarów powinny pozostać na wysokim poziomie w miarę odbudowywania się popytu, co poprawi sytuację gospodarczą krajów je eksportujących.

W przypadku długu denominowanego w walutach lokalnych sytuacja jest również korzystna. Perspektywy dla walut rynków wschodzących pozostają pozytywne, pomimo istnienia ryzyka politycznego w wielu krajach.

PolskieRadio24.pl/ Lazard AM/ mib

Czytaj także

Inwestowanie w nieruchomości. Zalety, wady, stopy procentowe i UOKiK

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 10:50
UOKiK zwrócił uwagę, że pod wpływem rosnących od końca 2019 roku cen nieruchomości wiele osób rozważa kupno mieszkania na kredyt. Przestrzegł jednak, że w ciągu kilkudziesięcioletniego okresu spłaty kredytu mogą następować istotne wahania stóp procentowych, które mają wpływ na wysokość spłacanych rat kredytu, wzrosty lub spadki cen nieruchomości lub ich wartości, a także zmiany na rynku pracy, które mogą mieć wpływ na wysokość dochodów kredytobiorcy. Sprawdzamy, jakie są cechy nieruchomości jako aktywa inwestycyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bierzesz kredyt hipoteczny? Sprawdź, co stanie się po zmianie oprocentowania. UOKiK przygotował specjalny kalkulator

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 12:29
Niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, ale wiążą się z ryzykiem ich wzrostu w przyszłości - przestrzega UOKiK, który przygotował kalkulator zmiany oprocentowania. Można na nim sprawdzić orientacyjną wysokość rat dla różnych stawek oprocentowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestowanie w nieruchomości. Analitycy o bańce na rynku mieszkaniowym

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:25
34 proc. zakupów mieszkań na rynku wtórnym ma podłoże inwestycyjne. Boom zakupowy na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Sprawdź, co analitycy mówią o potencjalnej bańce na rynku mieszkaniowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost stóp procentowych wciąż komentowany przez analityków. Ekspertka: to może ustabilizować rynek mieszkaniowy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 16:31
Podniesienie stóp procentowych może mieć stabilizujący wpływ na rynek mieszkaniowy; ograniczy zakupy mieszkań motywowane rekordowo niskimi stopami, pozostaną jednak inne fundamenty popytu, jak rosnące wynagrodzenia czy brak bezpiecznej alternatywy lokowania środków - ocenia firma CBRE.
rozwiń zwiń