Rząd pracuje nad pakietem antyinflacyjnym. Müller: założenia przedstawimy w przyszłym tygodniu
Rada Ministrów kończy prace nad tzw. pakietem antyinflacyjnym, który ma łagodzić szybsze tempo wzrostu cen. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że szczegóły pakietu zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.
2021-11-20, 12:23
Piotr Müller powiedział w trakcie konferencji w Warszawie, że Sejm propozycjami zajmie się na początku grudnia.
Posłuchaj
Rzecznik rządu dodał, że równoległe do tych działań zostaną przyjęte rozwiązania, które mogą być wprowadzone na poziomie rozporządzeń ministerialnych. Jak zaznaczył, szczegóły dotyczące pakietu zostaną przedstawione na specjalnej konferencji prasowej. Tłumaczył, że rozwiązania te mają charakter cenotwórczy i mogą wpływać na konkretne rynki, dlatego będą przestawione w całości, jako pakiet.
Pierwsze detale nt. pakietu antyinflacyjnego
Pytany co, będzie w tej tarczy - i czy dzięki niej na święta stanieje benzyna - Müller zapewnił, że dotyczyć ona będzie "sektora paliowego i energetycznego", a także "różnych rozwiązań, które mają obniżyć nieco ceny kluczowych produktów".
- Liczę na to, że taki efekt (obniżkę cen benzyny na święta ten pakiet rozwiązań przyniesie - podkreślił.
REKLAMA
W grze są różne rozwiązania
W środę w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski zapowiedział, że w ciągu tygodnia rząd przedstawi konkretne postulaty pakietu antyinflacyjnego. Celem pakietu, ma być złagodzenie skutków wzrostu cen energii.
Minister klimatu Anna Moskwa mówiła na początku listopada, że taki pakiet jest gotowy, ruszy od kolejnego roku.
- Całą grupę osób, które tego wsparcia osób potrzebują, nazywamy odbiorcami wrażliwymi. To emeryci, renciści, osoby, które funkcjonują na co dzień w systemie wsparcia finansowego niższych dochodów – oświadczyła Moskwa.
REKLAMA
Dodała, że w tym ujęciu wsparcie może uzyskać ok. 2,6 mln osób, ale sytuacja jest cały czas analizowana i do pakietu kwalifikowane są kolejne grupy.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 6,8 proc. - wynika z najnowszego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.
PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md
REKLAMA