X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Lukę VAT nadal można ograniczać. Sarnowski: e-faktura zmniejszy żywotność karuzeli podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 10:22
W przypadku Polski jest miejsce, by zmniejszyć lukę VAT przynajmniej o połowę - uważa wiceminister finansów Jan Sarnowski. W najbliższych miesiącach resort zajmie się problem szarej strefy w sferze krótkoterminowego najmu mieszkań.
Jan Sarnowski: podstawowe założenia tarczy antyinflacyjnej powinny zostać zaprezentowane jeszcze w tym tygodniu.
Jan Sarnowski: podstawowe założenia tarczy antyinflacyjnej powinny zostać zaprezentowane jeszcze w tym tygodniu.Foto: kitzcorner/Shutterstock

Jan Sarnowski pytany na antenie radia Wnet o możliwe zamiany w podatku VAT poinformował, że jest przestrzeń do walki inflacją w zakresie VAT.

- Szczegóły zostaną zaprezentowane w ciągu najbliższych dni. Mamy nadzieję, przez premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział.

Wiceszef resortu finansów przypomniał, że w ciągu ostatnich lat mieliśmy do czynienia z rekordowym spadkiem luki VAT z poziomu mniej więcej 25 proc. do poziomu 8 proc.

- Nie jest to jeszcze ostateczna granica. Jest wiele dużych państw UE, na przykład Francja, gdzie luka VAT oceniana jest mniej więcej na 4-5 proc. - stwierdził.

Według niego "również w przypadku Polski jest jeszcze miejsce do tego, by tę skalę nieprawidłowości zmniejszyć przynajmniej o połowę".

"Jesteśmy u progu kolejnej fali uszczelniania"

Jak poinformował Jan Sarnowski, podstawowe założenia tarczy antyinflacyjnej powinny zostać zaprezentowane jeszcze w tym tygodniu.

- Również pośród nich znajdują się rozwiązania podatkowe - powiedział.

Wiceminister stwierdził, że jesteśmy u progu kolejnej fali uszczelniania. Przypomniał, że w styczniu 2022 r. przedsiębiorcy w formule dobrowolnej, a od marca 2023 r. obligatoryjnie stosować będą e-fakturę.

- Informacje o obrocie między przedsiębiorcami ministerstwo finansów otrzymywać będzie nie mniej więcej po 1,5-2 miesiącach, tak jak jest to teraz, tylko praktycznie w czasie rzeczywistym - wskazał.

Zaznaczył, że w ten sposób "żywotność karuzeli podatkowych zmniejszy się" z aktualnych 3-4 miesięcy do kilku tygodni.

- Będziemy dopiero czwartym krajem UE wdrażającym e-fakturę. Następnym z nich na przełomie 2024-25 r. będzie Francja - dodał.

"Mamy do czynienia z procederem krótkoterminowej spekulacji"

W najbliższych miesiącach Ministerstwo finansów zajmie się kwestią m.in. tzw. flippingu - szarej strefy w sferze najmu krótkoterminowego. Jan Sarnowski wskazał na problem pustostanów - posiadania lokali mieszkalnych, które nie trafiają na rynek nawet pod wynajem.

Zdaniem wiceministra, "bazując na bardzo szybko rosnących cenach mieszkań", na rynku mamy do czynienia z procederem krótkoterminowej spekulacji.

- Rynek nieruchomości to jeden z centralnych tematów, którym będzie zajmować się ministerstwo finansów, natomiast wszelkie zmiany w tym zakresie wejdą w życie najwcześniej w styczniu 2023 r. - stwierdził wiceszef resortu.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Będą miały moc wiążącą dla administracji skarbowej". Pakiet VAT e-commerce z objaśnieniami

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 14:55
Ministerstwo Finansów przygotowało przewodnik po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce. Wcześniej przedsiębiorcy sygnalizowali potrzebę opracowania takiego przewodnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie podatki dają najwięcej pieniędzy do budżetu państwa? Szef resortu finansów nie pozostawia złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 11:00
Podatki nas zaskoczyły w tym roku; nie spodziewaliśmy się, że gospodarka będzie tak dobrze rosła i podatki będą w takiej skali płacone - stwierdził w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że nie ma planów, by podwyższać składkę zdrowotną od przedsiębiorców do poziomu wyższego niż 4,9 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki miliardów dolarów trafiają do rajów podatkowych. Szykuje się wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:47
Polska i 136 krajów wydały wspólne oświadczenie o kontynuowaniu współpracy nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego - poinformował resort finansów. Deklaracja ma być m.in. podstawą do stworzenia regulacji prawnych dotyczących opodatkowania cyfrowych gigantów i kolejnym krokiem w walce z rajami podatkowymi.
rozwiń zwiń