System e-TOLL. Od 1 grudnia duże zmiany na autostradach
Od najbliższej środy, 1 grudnia, kierowców, którzy korzystają z płatnych odcinków autostrad A2 i A4, zarządzanych przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad, czekają duże zmiany. Zniknie manualny system poboru opłat. To oznacza, że inkasenci przejdą do przeszłości. Wprowadzone zostaną nowe zasady odpłatności. O szczegółach informuje Krajowa Administracja Skarbowa, która zarządza nowym systemem.
2021-11-29, 12:15
Od wielu lat kierowcy narzekają na manualny system poboru opłat. W czasie szczytów komunikacyjnych przed bramkami tworzą się korki, a czas podróży wydłuża się. W przeszłości bywało, że zarządca infrastruktury podejmował decyzję o otwarciu bramek i nieprzyjmowaniu opłat. Wszystko po to, by udrożnić ruch. Teraz stary system na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA definitywnie przechodzi do przeszłości. To pochodna wcześniejszych decyzji o wdrożeniu nowego systemu poboru opłat e-TOLL.
Kierowcy będą mieli kilka możliwości
Jak wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa, od środy będzie kilka możliwości opłaty za przejazd. Pierwsza to kupno e-biletu autostradowego. Przedstawiciele KAS argumentują, że jest to wygodna forma opłacania przejazdu bez konieczności rejestracji w systemie e-TOLL i nabywania urządzeń pokładowych, co pozostanie jednak jedną z alternatyw dla kierowców samochodów osobowych. Bilet autostradowy będzie można kupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej, których lista będzie już wkrótce dostępna na etoll.gov.pl.
A także w punktach dystrybucji stacjonarnej partnerów KAS, gdzie użytkownicy niekorzystający z rozwiązań cyfrowych będą mogli nabyć bilety w formie papierowej. Lista takich punktów będzie niebawem opublikowana na stronie etoll.gov.pl.
Większy komfort przejazdu
Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska powiedziała, że to będzie wielka zmiana.
REKLAMA
- Przejazd będzie się odbywał bez konieczności zatrzymywania się przed szlabanami. Zwiększy się komfort jazdy. Kierowcy samochodów osobowych i motocykli nie będą już musieli pobierać biletów, a zjeżdżając z trasy, nie będą musieli płacić w kiosku. Ale to nie oznacza, że przejazd będzie bezpłatny. – mówiła szefowa KAS.
Zapewniła też, że pierwszy grudnia, to nie jest koniec prac nad e-TOLL. Zapowiedziała, że system będzie udoskonalany i dostosowywany do potrzeb kierowców.
Jak zapłacimy za przejazd?
E-bilet autostradowy można kupić z wyprzedzeniem, jeśli kierowca poda numer rejestracyjny samochodu, którym planuje jechać, odcinek autostrady, który planuje pokonać oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli kierowca zmieni plany, można go zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną startu podróży.
Druga możliwość, to opłata za pomocą specjalnej aplikacji, którą można bezpłatnie pobrać w sklepach internetowych. Aplikacja nazywa się e-TOLL PL BILET i od pierwszego grudnia będzie można za jej pomocą opłacić przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Aplikacja ta umożliwi zakup e-biletu autostradowego, wygenerowanie potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF, wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych, zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego.
REKLAMA
Warto skorzystać z aplikacji
Od 24 czerwca opłatę za przejazd autostradą A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica możesz wnosić z wykorzystaniem aplikacji e-TOLL PL, która działa na zasadzie przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu e-TOLL. Aplikacja jest wykorzystywana zarówno przez użytkowników pojazdów ciężkich, jaki i samochodów osobowych. Można ją bezpłatnie pobrać ze sklepów internetowych.
Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL, trzeba się zarejestrować się w systemie e-TOLL na etoll.gov.pl. Po zakończeniu instalacji aplikacji kierowca otrzyma identyfikator biznesowy urządzenia. Konieczne jest podanie go w Internetowym Koncie Klienta. W aplikacji e-TOLL PL można wnieść opłatę za przejazd. Można też doładować konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie trzeba z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Naliczanie opłat odbywa się z wykorzystaniem danych geolokalizacyjnych pojazdu.
W trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.mZa przejazd odcinkiem autostrady bez opłaty grozi grzywna do 500 złotych.
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA
REKLAMA