more_horiz
Gospodarka

Prawie 2 miliardy zł na budowę punktów ładowania elektryków. Rusza nowy program wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:11
Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński poinformował o uruchomieniu programu wsparcia rozwoju infrastruktury do ładowania i tankowania pojazdów bezemisyjnych.
Na program rozbudowy infrastruktury dla e-aut przeznaczone zostaną prawie dwa miliardy złotych.
Na program rozbudowy infrastruktury dla e-aut przeznaczone zostaną prawie dwa miliardy złotych.Foto: welcomia/Shutterstock

Wiceszef resortu klimatu i środowiska na konferencji prasowej poinformował o inauguracji programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przewiduje wsparcie finansowe dla rozwoju infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych i tankowania wodorem.


Posłuchaj
05:27 Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska ujawnia szczegóły dotacji dla firm zająmujących się infrastrukturą pojazdów zeroemisyj Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska ujawnia szczegóły dotacji dla firm zająmujących się infrastrukturą pojazdów zeroemisyjnych ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

- Mamy już program wsparcia do zakupu samochodów elektrycznych, zakupu transportu publicznego. Teraz pojawia się trzeci element tej układanki, czyli infrastruktura do ładowania i rozwój sieci - powiedział Guibourgé-Czetwertyński.

Wiceminister poinformował, że w ramach nowego programu planowane jest wydanie blisko 2 mld zł.

- Przewidujemy, że dzięki temu będzie w stanie postawić 17 tys. punktów ładowania, czyli 10 razy więcej niż mamy obecnie w Polsce - podkreślił.

Prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski dodał, że nowy program dopina "kaskadę programów, które koncept elektromobilności czynią już absolutnie realnym". "Jest to bardzo spójny koncept, to kamień milowy dojścia do transportu elektromobilnego i pełnej zeroemisyjności sytemu elektroenergetycznego" - zaznaczył.

Prąd i wodór

Wiceszef NFOŚiGW Artur Lorkowski, przedstawiając szczegóły nowego programu, wyjaśnił, że 870 mln zł zostanie przeznaczone na wsparcie operatorów stacji ładowania prądem samochodów elektrycznych; 100 mln zł przeznaczonych zostanie na budowę do 20 stacji tankowania wodorem. Dodał, że 1 mld zł trafi do Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD) na budowę 4 tys. km linii energetycznych i 800 transformatorów, które mają pozwolić doprowadzić prąd do stacji ładowania.

Program wyczekiwany przez branżę

Dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych Maciej Mazur powiedział, że branża na ten moment czekała od 2018 roku, kiedy pojawiły się pierwsze deklaracje związane z funduszem niskoemisyjnego transportu.

- Ten program jest krytyczny dla celów związanych z dekarbonizacją sektora transportu w Polsce [...]. Potrzeby polskiego rynku są ogromne. Obecnie mamy ok. 3,3 tys. ogólnodostępnych punktów ładownia, a zgodnie z szacunkami w perspektywie 2025 r. nasze potrzeby przekroczą 40 tys. punktów ładowania. Skala wyzwań jest duża i musimy wiele takich programów uruchomić - podsumował.

Nowy program kładzie nacisk na budowę infrastruktury do szybkiego i ultraszybkiego lądowania samochodów elektrycznych - wskazał prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności Krzysztof Burda. Dodał, że budowa infrastruktury stworzy warunki do tego, by użytkownicy pojazdów spalinowych przesiedli się na elektryki.

Jak będzie działał program?

Z informacji Narodowego Funduszu wynika, że nabór w programie "Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru" ruszy 7 stycznia 2022 roku. Z bezzwrotnych dotacji na budowę infrastruktury będą mogły skorzystać samorządy, firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualni. Celem jest upowszechnienie w Polsce samochodów zeroemisyjnych oraz przemysłu i usług, zwłaszcza w sektorach działających na rzecz elektromobilności, takich jak produkcja ładowarek, wytwarzanie wodoru, IT itd.

Czytaj także:

Wyjaśniono, że program przewiduje dofinansowanie przedsięwzięć polegających na: utworzeniu punktów ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, wyłącznie na potrzeby własne, które nie będą wykorzystywane do świadczenia usługi ładowania (budżet 70 mln zł), budowie stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW, innych niż ogólnodostępne stacje ładowania (budżet 70 mln zł), budowie ogólnodostępnych stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 50 kW albo przebudowie ogólnodostępnych stacji ładowania skutkującej przyrostem jej mocy do mocy nie mniejszej niż 50 kW (budżet 630 mln zł), a także budowie lub przebudowie ogólnodostępnych stacji wodoru (budżet 100 mln zł). Łącznie w ramach realizacji programu planuje się stworzenie lub przebudowanie 17 tys. 760 różnego typu punktów i stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz 20 stacji tankowania wodoru - poinformowano.

NFOŚiGW dodał, że pierwsze trzy nabory w programie ruszyły 29 listopada. Wnioski o dofinansowanie w ramach ogłoszonych naborów będzie można składać od 7 stycznia do 31 marca 2022 r., ale nie dłużej niż do wyczerpania alokacji.

PR1, PolskieRadio24.pl, PAP, md, Justyna Golonko

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem