Banki nie realizują na razie swojej groźby. Wytoczyły jedynie kilka z 30 tys. spraw frankowych

Według danych za III kwartał 2021 r. w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się ponad 30 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych, z których tylko pięć dotyczy pozwów banków wobec klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Jak na razie dane te nie odzwierciedlają informacji przekazywanych przez banki, że rozpoczęły akcję składania przeciw klientom pozwów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

2021-12-09, 08:00

Banki nie realizują na razie swojej groźby. Wytoczyły jedynie kilka z 30 tys. spraw frankowych
W większości sprawy rozpoznawane przez Sąd Okręgowy w Warszawie dotyczą roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom.Foto: siekierski.photo/Shutterstock

W Sądzie Okręgowym w Warszawie od 1 kwietnia 2021 r. działa tzw. wydział frankowy, czyli XXVIII Wydział Cywilny tego sądu.

- Obecnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się 30.338 spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do walut obcych - poinformowała rzeczniczka prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska.

Według sądowych statystyk, liczba spraw, jakie miesięcznie wpływają od kwietnia, gdy powstał tzw. wydział frankowy, jest mniej więcej stała: w kwietniu wpłynęło 1.865 spraw, maju 1.725 spraw, w czerwcu 1.604 sprawy, w lipcu 2.139 sprawy, w sierpniu 2.031 sprawy, we wrześniu - 1.677 sprawy, a w październiku 1.835 sprawy.

W większości wpływają roszczenia kredytobiorców

Dane z Sądu Okręgowego w Warszawie, jak na razie nie odzwierciedlają informacji przekazywanych przez banki, że rozpoczęły one akcję składania przeciw klientom pozwów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

REKLAMA

Według Sylwii Urbańskiej dotychczas do Wydziału XXVIII wpłynęło pięć spraw z powództwa banku przeciwko kredytobiorcy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

- W większości zatem sprawy rozpoznawane przez Sąd Okręgowy w Warszawie dotyczą roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom - zauważyła rzeczniczka sądu.

Wydział XXVIII jest wydziałem większym niż pozostałe wydziały pierwszoinstancyjne i obecnie orzeka w nim 19 sędziów, przy czym nie zostały jeszcze obsadzone wszystkie etaty sędziowskie. Aktualnie nowi sędziowie są kierowani do Wydziału po uzyskaniu nominacji na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Jak poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie, nie dysponuje on danymi dotyczącymi przeciętnego czasu trwania postępowania spraw "frankowych", gdyż w sprawozdaniach nie ma odrębnej kategorii dla tego typu spraw.

REKLAMA

Orzeczenia Sądu Apelacyjnego są prawomocne

Z kolei w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, od 2018 roku wpłynęło łącznie 1.427 spraw "frankowych" z czego 949 w bieżącym roku. Załatwionych zostało łącznie 200 spraw, z czego 109 spraw zostało załatwionych w bieżącym roku (w tym 66 spraw, które wpłynęły w roku 2021). Orzeczenia Sądu Apelacyjnego są prawomocne z chwilą ich wydania.
Spraw, w których uchylono orzeczenie sądu I instancji i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania temu sądowi było łącznie 7. Skargi kasacyjne zostały złożone w 56 sprawach.

Jak podał SA w Warszawie, w sądzie tym "obecnie odwieszane są sprawy, które zostały zawieszone w oczekiwaniu na uchwałę Sądu Najwyższego".

W styczniu I Prezes SN Małgorzata Manowska skierowała do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej SN sześć pytań, które miały w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych. Pierwotnie planowano podjęcie uchwały w marcu 2021 r., jednak jak na razie SN nie podjął uchwały w tej sprawie.

PR24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej