more_horiz
Gospodarka

Ponad połowa firm motoryzacyjnych w Polsce jest eksporterami. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 09:03
Jak wynika z badania "MotoBarometr 2021. Nastroje w automotive w Polsce i Europie", zrealizowanego przez Exact Systems, 56 procent polskich firm motoryzacyjnych działa na zagranicznych rynkach. Ekspansję poza kraj planuje 11 proc. firm.
56 procent firm z sektora automotive eksportuje swoje produkty.
56 procent firm z sektora automotive eksportuje swoje produkty.Foto: pixabay

Jak wskazali autorzy badania, z szacunków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że tylko 4,6 proc. firm w Polsce sprzedaje wyroby za granicę, a zaledwie 1 proc. – usługi. Za tak niskie odsetki odpowiadają przede wszystkim słabe wyniki mikroprzedsiębiorstw (3,2 proc.); wśród małych firm działalność eksportową prowadzi co trzeci podmiot, w średnich co druga, a dużych - prawie 70 proc.

- Biorąc pod uwagę te dane i fakt, że przedstawiciele polskiego automotive to w większości średnie i duże podmioty, wynik 56 proc. nie odbiega od średniej. Dokładnie tyle firm w badaniu wskazało, że już działa za granicą. 11 proc. przedstawicieli polskiego automotive odpowiedziało, że planuje ekspansję, a 14 proc. wskazało, że w najbliższej przyszłości nie myśli o umiędzynarodowieniu swojego biznesu - podał prezes zarządu Exact Systems Paweł Gos.

Gdzie trafiają polskie produkty?

Wskazał, że w porównaniu z innymi krajami objętymi badaniem umiędzynarodowienie branży motoryzacyjnej w Polsce wygląda słabiej.

Tylko w dwóch państwach ten odsetek jest niższy – w Portugalii (47 proc.) i Rumunii (48 proc.).

- Najwięcej firm prowadzi działalność́ eksportową lub ekspansję zagraniczną w Belgii (85 proc.), na Słowacji (75 proc.), w Holandii (74 proc.) i w Czechach (73 proc.) - dodał.

Wskazał, że z danych za pierwsze półrocze 2021 roku wynika, że najważniejszymi odbiorcami produkowanych w Polsce wyrobów motoryzacyjnych są kraje Europy Zachodniej. "33 proc. motoprodukcji trafiło do Niemiec, po 7 proc. do Francji i Włoch. Dopiero numerem cztery są nasi południowi sąsiedzi – Czechy (6 proc.)" - podał Gos.

Ekspansja głównie w naszym regionie

Zwrócił uwagę, że to Europa Środkowo-Wschodnia jest pierwszym polem ekspansji dla polskich firm, także w branży motoryzacyjnej.

- Głównie ze względu na podobny cykl wzrostu gospodarek oraz brak twardych różnic kulturowych. Ponadto, dzisiaj wszyscy jesteśmy w Unii Europejskiej, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej. I często obecność w krajach CEE ułatwia dojście do rynków zachodnich czy nawet wyjście poza Europę - ocenił.

Dodał, że na kierunki ekspansji zagranicznej firmy wybierają coraz częściej te rynki, których potencjał ludnościowy jest duży, co ma bezpośrednie przełożenie na popyt.

Czytaj także:

Według eksperta polskie firmy nie wyobrażają sobie prowadzić działalności ograniczonej tylko do rynku polskiego, bo wiedzą, że funkcjonują w branży, w której łańcuchy dostaw są bardzo umiędzynarodowione.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Exact Systems metodą telefonicznych wywiadów (CATI), ankiet online oraz ankiet indywidualnych od maja do lipca 2021 r. Wielkość próby wyniosła 776 respondentów z 11 państw (Polska, Belgia, Czechy, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Turcja, Węgry). Respondentami byli przedstawiciele zakładów motoryzacyjnych, w tym OEM i Tier, a w szczególności inżynierowie ds. jakości, dyrektorzy zakładów, managerowie ds. jakości i produkcji.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem