more_horiz
Gospodarka

Fundusze Europejskie wspierają działania zmieniające nasz kraj. Poznaj Program Polska Wschodnia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 07:15
Fundusze Europejskie inwestowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia wspierają innowacyjną przedsiębiorczość we wschodnich regionach kraju. Środki przeznaczone są na rozwój start-upów, a także na wsparcie firm, które budują swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o wykorzystanie wyników prac badawczo-rozwojowych, wzornictwo czy tworzenie produktów sieciowych. Dzięki środkom z POPW możliwe są też inwestycje w zrównoważoną mobilność w miastach wojewódzkich regionu oraz rozwój połączeń drogowych. Zapewnione dotychczas finansowanie z funduszy unijnych wyniosło blisko 7 miliardów złotych.
Fundusze Europejskie wspierają Polskę Wschodnią.
Fundusze Europejskie wspierają Polskę Wschodnią.Foto: Shutterstock/SFIO CRACHO

Region zmienia się dla Ciebie

Fundusze Europejskie pomagają zmieniać oblicze polskich miast. W ramach Programu Polska Wschodnia w Kielcach przebudowany został dawny dworzec autobusowy. Powstało nowoczesne Centrum Komunikacyjne, które cieszy oko pasażerów oraz jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Remont objął nie tylko główny budynek dworca kolejowego, ale też plac, na który podjeżdżają autobusy. Architekci uwzględnili w projekcie zlokalizowaną na antresoli dworca mediatekę (z filmami, książkami i audiobookami) oraz miejsce do organizacji wystaw. Na projekt rozwoju komunikacji publicznej w Kielcach gmina pozyskała 184 mln złotych, co oznacza, że inwestycja została sfinansowana w 100 proc. z Funduszy Europejskich.

Centrum Komunikacyjne w Kielcach Centrum Komunikacyjne w Kielcach

Siła Polski wschodniej w cyberprzestrzeni

Działania realizowane w ramach POPW koncentrują się również na rozwoju innowacyjnego biznesu. Świetnym przykładem sukcesu działalności internetowej jest interaktywna literacko-filmowa mapa świata "PlotOnSpot" tworzona w ramach działania "Rozwój Startupów w Polsce Wschodniej".

Realizacja projektu polegała na opracowaniu innowacyjnej platformy umożliwiającej osadzanie treści fikcyjnych w przestrzeni świata rzeczywistego. Stworzone z pasji do podróży narzędzie dedykowane jest przede wszystkim tym, którzy chcą zejść z utartych szlaków i wczuć się w klimat miejsca, do którego jadą, wybierając za przewodników ulubionych bohaterów literackich czy filmowych. Na portalu można konstruować kulturalne szlaki oraz tworzyć "ploty", czyli kulturalne plotki. Trwają prace nad rozszerzeniem funkcjonalności portalu oraz stworzeniem aplikacji mobilnej. Wartość dofinansowania projektu z Funduszy Europejskich wyniosła blisko 780 tysięcy złotych.

Literacko-filmowa mapa świata "PlotOnSpot" Literacko-filmowa mapa świata "PlotOnSpot"

Zdrowie to podstawa

W ramach POPW finansowane są również innowacyjne projekty związane ze zdrowiem. Jednym z nich było zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa usługi polegającej na kompleksowym leczeniu chorych z niedrożnością tętnic wieńcowych w Ośrodku Kardiologii Inwazyjnej "Ikardia".

Opracowana przez ekspertów usługa podnosi bezpieczeństwo zabiegu, dzięki czemu mniejsza jest liczba powikłań. Skuteczność zabiegu wzrosła do ponad 90 proc., prowadząc jednocześnie do zmniejszenia ryzyka zakrzepicy i wystąpienia niewydolności krążeniowej. Te świetne efekty osiągnięto przy jednoczesnym zmniejszeniu o 50 proc. ilości płynu kontrastowego, który trzeba podać pacjentom. Z Funduszy Europejskich pozyskano na ten cel 7 mln złotych.

Nowoczesna sala operacyjna w Ośrodku Kardiologii Inwazyjnej "Ikardia" Nowoczesna sala operacyjna w Ośrodku Kardiologii Inwazyjnej "Ikardia"

Fundusze Europejskie pomagają przekształcać rzeczywistość całej Polski. Innowacyjne rozwiązania transportowe, technologiczne, czy medyczne poprawiają jakość życia Polaków i sprawiają, że poszczególne regiony kraju rosną w siłę. Dzięki wsparciu rozwija się również Polska Wschodnia. W realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskiej zaangażowana jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Więcej projektów realizowanych w ramach Funduszy Europejskich można zobaczyć na stronie.


Program Operacyjny Polska Wschodnia Program Operacyjny Polska Wschodnia

PolskieRadio24.pl/PARP/mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem