more_horiz
Gospodarka

Zobacz, jakie rekompensaty otrzymają przedsiębiorcy, których dotkną kolejne obostrzenia związane z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 19:21
O wsparciu dla przedsiębiorców, którzy od środy będą musieli kolejny raz zawiesić działalność z powodu pandemii, mówił w radiowej Jedynce Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Przedsiębiorcy, którzy od jutra będą musieli kolejny raz zawiesić działalność z powodu pandemii,mogą liczyć na wsparcie.
Przedsiębiorcy, którzy od jutra będą musieli kolejny raz zawiesić działalność z powodu pandemii,mogą liczyć na wsparcie.Foto: Shutterstock/Drazen Zigic

Przypomnijmy - od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby, obniżona zostanie do 30 proc. liczba miejsc dostępnych w restauracjach, barach oraz hotelach.

Jak jednak zauważa gość Polskiego Radia, większości branż te nowe reguły nie dotkną, ale oczywiście dla wymienionych podmiotów obostrzenia będą dotkliwe.

Dotknięci restrykcjami mogą liczyć na rekompensaty

Stąd tak ważne jest dla nich wsparcie przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.


Posłuchaj
05:11 justa 14.12.mp3 O wsparciu dla przedsiębiorców, którzy od jutra będą musieli kolejny raz zawiesić działalność z powodu pandemii, mówił w radiowej Jedynce Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich./Justyna Golonko/.

 

Jak przypomina gość radiowej Jedynki, mogą oni skorzystać z rozwiązań już funkcjonujących – np. zwolnień ze składek na świadczenia społeczne, świadczeń postojowych, dotacji na pokrycie kosztów stałych działalności przedsiębiorstw.

- Można też rozważyć uruchomienie kolejnej edycji tarczy finansowej – dopowiada gość Polskiego Radia.

Firmy powinny same weryfikować klientów pod kątem szczepień

Warto też rozważyć taki scenariusz, aby nie zawieszać działalności firm, ale pozwolić im na weryfikację klientów pod kątem szczepień – dopowiada Łukasz Kozłowski.

Tymczasem nowe obostrzenia uderzą najbardziej w hotelarstwo i gastronomię. A kondycja finansowa tych branż nie jest najlepsza.

- Te branże nie wróciły do stanu sprzed pandemii, ich obroty wciąż są niższe niż przed koronawirusem, ale można przypuszczać, że restrykcje nie będą już tak ostre jak wcześniej – mówi ekspert.

- Powinny one działać, oczywiście na niższych obrotach - mówi.

- Ponadto wprowadzane obostrzenia nie będą trwały długo, a przedsiębiorcy liczą na to, że walka z pandemią nie będzie polegać tylko na lockdownie, czyli zamykaniu punktów usługowych, ale głównie na wspieraniu akcji szczepień - dodaje gość Polskiego Radia.

Justyna Golonko, jk