"Wielka Rezygnacja" w USA. Zmiany na rynku pracy w 2021 roku

Pandemia zmieniła rynek pracy i podejście pracowników do wykonywanych zawodów. Szczególnym przypadkiem zmian na rynku pracy jest amerykański trend rezygnowania z pracy. Dlaczego pracownicy masowo się zwalniają?

2021-12-21, 19:10

"Wielka Rezygnacja" w USA. Zmiany na rynku pracy w 2021 roku
Ілюстрацыйнае фота.Foto: Shutterstock/Indypendenz

Wielka Rezygnacja to teoria zaproponowana przez profesora Anthony'ego Klotza z Texas A&M University, który przewiduje, że po zakończeniu pandemii COVID-19 i powrocie do normalności duża liczba osób odejdzie z pracy.
Menedżerowie odczuwają obecnie skutki pandemii, ponieważ pracownicy dokonują ponownej oceny swojej kariery i masowo odchodzą z pracy. Firmy z USA mają rekordową liczbę wolnych stanowisk.

Naukowcy przeprowadzili dogłębną analizę ponad 9 milionów przypadków w 4 000 globalnych firmach. Analiza ujawniła dwa trendy: wskaźniki rezygnacji są najwyższe wśród pracowników na średnim poziomie rozwoju kariery zawodowej oraz wskaźniki rezygnacji są najwyższe w branżach technologicznej i opieki zdrowotnej.

Przyczyny zjawiska

Naukowcy wyjaśniają, że w momencie wybuchu pandemii rynek pracy był pełen niepewności i masowych zwolnień: miliony ludzi w USA straciły pracę, a ci, którzy mieli szczęście pozostać zatrudnieni, pozostali w swoich rolach, aby przetrwać. Jednak teraz, gdy zmierzamy ku ożywieniu gospodarczemu, pracownicy na uprzywilejowanych stanowiskach, którzy nie żyją od wypłaty do wypłaty, wreszcie ruszają do poszukiwania nowych wyzwań.

Z drugiej strony, większość pracowników w gospodarkach nierozwiniętych, w których nie ma zabezpieczeń społecznych i zasiłków dla bezrobotnych, nie może sobie pozwolić na taki luksus, ale może nadal odczuwać przymus i skumulowaną frustrację spowodowaną zakłóceniami wywołanymi przez pandemię.

REKLAMA

Specyficzne branże

Wiele mówiło się o exodusie pracowników ochrony zdrowia, którzy ucierpieli w wyniku pandemii. Jednakże zauważyć należy, że branże usługowe, takie jak handel detaliczny, hotelarstwo czy gastronomia nadal odnotowują najwyższą liczbę odejść pracowników ze wszystkich sektorów. Dlaczego popyt na te zawody i ich utrzymanie zanika na rynku pracy? Badacze twierdzą, że jest to kwestia lokalizacji wykonywanej pracy.

Branże o niskiej niezależności od lokalizacji i czasu pracy należały do branż, które najbardziej ucierpiały podczas pandemicznego kryzysu pracy. Są to modele biznesowe, które charakteryzuje bliskość miejsca i czasu, co oznacza, że dostawcy i odbiorcy produktu lub usługi znajdują się w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Są to firmy takie jak restauracje typu "dine in", rejsy statkami, imprezy sportowe, koncerty muzyczne, pasażerskie linie lotnicze itp. Z tych branż pracownicy przechodzą do innych, bardziej odpornych na zmieniające się otoczenie gospodarcze.

Wszystkie te firmy dotkliwie odczuwają skutki kryzysu ze względu na charakter ich modelu biznesowego, który ma kaskadowy wpływ na pracowników, ich udział, motywację i samopoczucie. Nieco lepiej radzą sobie usługi świadczone w określonym miejscu, gdzie dostawca i odbiorca nie muszą być jednocześnie. Typowymi przykładami są stacje samoobsługowe i niezależna turystyka.

Ponieważ te biznesy mogą być prowadzone niezależnie od świadczenia usług w czasie, mają one wysokie prawdopodobieństwo wytrzymania turbulencji związanych z pandemią. Biznesy, które charakteryzują się wysoką niezależnością lokalizacji usługi i niską niezależnością czasu, takie jak firmy, które potrzebują dostawcy i odbiorcy do prowadzenia działalności w tym samym czasie, ale nie w tej samej lokalizacji, mają wysokie prawdopodobieństwo przetrwania. Tam widać mniej przypadków "Wielkiej Rezygnacji". Są to modele biznesowe, takie jak transmisje na żywo, restauracje z dostawą, doradztwo online i telemedycyna.

REKLAMA

Obecnie widzimy, że firmy, które oferują swoje produkty i usługi niezależnie od czasu i miejsca, takie jak serwisy streamingowe, sprzedawcy internetowi, dostawcy usług pracy zdalnej i inne platformy, to miejsca, do których przenoszą się talenty, biorąc pod uwagę ich potencjał i pomyślne wyjście z pandemii. W tym przypadku ruch pracowników odbywa się wewnątrz sektora.

Czytaj także:

PolskieRado24.pl/ WEF/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej