more_horiz
Gospodarka

Premier: wszystkie mechanizmy, które wdrażamy, mają zmniejszyć presję inflacyjną

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 03:06
"Wszystkie mechanizmy, które wdrażamy, mają zmniejszyć presję inflacyjną" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "działania związane z Tarczą Antyinflacyjną to największe obniżki podatków na rzecz obrony portfeli obywateli w całej UE".
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

"Wystąpiłem do Komisji Europejskiej o obniżkę VAT na wszystkie artykuły żywnościowe z 5 na 0 proc. oraz na paliwo z 23 na 8 proc. Nasze działania związane z Tarczą Antyinflacyjną to największe obniżki podatków na rzecz obrony portfeli obywateli w całej UE! To obniżka podatku VAT na gaz, na energię elektryczną, akcyzy, opłaty emisyjnej, opłaty handlowej i dodatek osłonowy. Wszystkie te mechanizmy, które wdrażamy, mają zmniejszyć presję inflacyjną" - napisał premier na Facebooku.

Wystąpienie w Sejmie 

W piątek premier zabrał głos w Sejmie przed głosowaniami nad przyszłorocznym budżetem. - Musimy być czujni, bo UE szykuje dwa wielkie nowe podatki: na mieszkania i na transport - oświadczył.

- UE chce nałożyć ETS na mieszkania, na ciepło, na ciepłą wodę, na transport, czyli na paliwo - wyliczał Mateusz Morawiecki. Dlatego - jak podkreślił - na Radzie UE "zasadniczo odrzucił ten pomysł". - Nie będziemy się zgadzać na wyższe podatki na mieszkania, na ciepło w kaloryferach i na benzynę - oświadczył. 

Premier podkreślał także, że na spotkaniu Rady UE "wielu premierów" powiedziało mu, że działania polskiego rządu - tzw. tarcza antyinflacyjna - poszły najdalej, a ekonomiści przyznają, że pakiet antyinflacyjny zetnie szczyt inflacji o 1-1,5 pkt. Zaznaczył, że we wszystkich krajach UE notowane są rekordowe poziomy inflacji. - Wykorzystujemy wszystko, żeby ulżyć zwykłym Polakom; poprzez tarczę doprowadzimy do tego, że trend się odwróci - przekonywał.

Jak dodał, to "wina UE, że nie zapanowała nad systemem ETS i dopuściła do udziału w nim spekulantów".

Czytaj także:

Czytaj także:
premier 1200.jpg
"PO równa się dzisiejsza inflacja". Premier mówi o "spuściźnie" z okresu rządów Tuska

Zobacz także:

jbt