more_horiz
Gospodarka

Ustawa obniżająca akcyzę z podpisem prezydenta. Ceny na stacjach paliw wkrótce mają spaść

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 10:16
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która czasowo obniża wysokość akcyzy na paliwa i energię elektryczną.
Obniżka ma przynieść m.in. spadek cen paliw o kilka-kilkanaście groszy na litrze.
Obniżka ma przynieść m.in. spadek cen paliw o kilka-kilkanaście groszy na litrze.Foto: Shutterstock.com/ThePowerPlant

Ustawa to część tzw. tarczy antyinflacyjnej, wdrażanej przez rząd, która ma złagodzić skutki wyższej inflacji. Tarza wprowadza też m.in. dodatek osłonowy za wzrost cen energii i ciepła. Ma on trafić do ponad 7 mln gospodarstw domowych.

Obniżona akcyza na paliwa silnikowe ma obowiązywać od 20 grudnia do 31 maja przyszłego roku. Z kolei energia elektryczna dla gospodarstw domowych zostanie od 1 stycznia do końca maja całkowicie zwolniona z akcyzy, a przy sprzedaży dla przedsiębiorców akcyza spadnie do 4 złotych 60 groszy za megawatogodzinę z obecnych 5 złotych. W tym czasie paliwa zostaną też zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Tańsze tankowanie

Ustawodawcy przewidują, że obniżenie akcyzy przełoży się na spadek cen na stacjach benzynowych. W przypadku oleju napędowego ma to być do 10 groszy mniej, a benzyna może stanieć nawet o kilkanaście groszy.

"Czasowe obniżki akcyzy na przedmiotowe paliwa silnikowe mają doprowadzić do zahamowania wzrostu cen paliw na stacjach paliw, a zatem również pomóc w walce z inflacją. Wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną wzrostu inflacji w Polsce i innych krajach unijnych. W związku z tym ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności" - czytamy w informacji na temat ustawy.

Obniżka stawek akcyzy ma nastąpić 20 grudnia.

PolskieRadio24.pl, IAR, prezydent.pl,  md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem