Sądowa ugoda rządu z Airbusem. "Polityczny reset w sprawie caracali"
Porozumienie rządu z Airbusem zamyka spór i kosztuje Polskę 80 mln zł - podaje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Według publikacji, Skarb Państwa zawarł ugodę z koncernem Airbus w sprawie niepodpisanego kilka lat temu kontraktu na zakup śmigłowców H225M Caracal dla Wojska Polskiego.
2021-12-20, 10:09
"Ugoda została już zatwierdzona sądownie. Wyjściowa kwota, jakiej żądali Francuzi, była kilkukrotnie wyższa. Polski rząd i koncern Airbus ustalili wspólne stanowisko w tej sprawie" - czytamy.
Porozumienie było konieczne
"Efektem ma być m.in. rozbudowa ośrodka badawczo-rozwojowego Airbusa w Łodzi. Kompromis daje także zielone światło do tego, by odpowiedzieć na przyszłe potrzeby w dziedzinie śmigłowców w Polsce" - pisze "DGP".
Jak zaznacza gazeta, porozumienie w sprawie maszyn produkowanych przez Airbusa było konieczne, ponieważ nie podpisano wynegocjowanego w 2015 r. (jeszcze przez rząd PO-PSL) kontraktu na zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych.
REKLAMA
"Oficjalnym powodem był brak porozumienia w kwestii offsetu, czyli zakupu technologii" - przypomina dziennik.
Historia niedoszłego kontraktu
Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wskazało na śmigłowiec Caracal. Wartość kontraktu miała wynieść łącznie z podatkami 13,4 mld zł.
Protestowały wtedy PiS i związki zawodowe, działające w zakładach w Mielcu i Świdniku, które również startowały w przetargu. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej. Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju uznało ofertę offsetową za niezadowalającą, a dalsze rozmowy - za bezprzedmiotowe.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA