Raport drogowy 2021. Ponad 22 tys. wypadków, ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych

2021-12-30, 10:10

Raport drogowy 2021. Ponad 22 tys. wypadków, ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Gorodenkoff/Shutterstock

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do 22.613 wypadków drogowych, w których zginęło 2.212 osób, a 26.199 osób zostało rannych - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister zapewnił również, że w Polsce drogi ekspresowe nie będą płatne dla samochodów osobowych.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w rozmowie na antenie radiowej Jedynki przytoczył raport wypadków drogowych w 2021 roku.

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do 22.613 wypadków drogowych, w których zginęło 2.212 osób, a 26.199 osób zostało rannych. To o ponad 900 wypadków drogowych mniej niż w roku 2020. Natomiast liczba ofiar śmiertelnych jest niższa o 279, a rannych o 264. To pokazuje, że działania podejmowane po to, by Polska nie była notowana jako najbardziej niebezpieczny na drogach kraj w Europie, są skuteczne - podkreślił.

Kampania społeczna działa na świadomość kierowców

- Jest zdecydowanie lepiej w porównaniu do ubiegłego roku. Liczba osób zabitych na drogach każe nam każdorazowo robić wszystko, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Ale już dzisiaj widać, jak skuteczne są działania, jakie podejmujemy. Jak chociażby działa kampania społeczna w mediach na świadomość kierowcy - powiedział Andrzej Adamski.

Pytany, czy brak zatwierdzenia europejskiej części KPO przez KE dla Polski zagraża inwestycjom drogowym w naszym kraju powiedział, że są one "realizowane bez zakłóceń".

- Ta sytuacja nie spowalnia, ani nie blokuje budów - stwierdził Andrzej Adamczyk.

Zaznaczył, że w Polce nie ma budowy, która została zatrzymana z powodu tego, że KE nie zatwierdziła KPO.


Posłuchaj

Program 1 Polskiego Radia A. Adamczyk o bezpieczeństwie na drogach (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Minister zwrócił uwagę, że w ramach KPO zaplanowano "dwa duże komponenty inwestycyjne".

- Polegają na dofinansowaniu budowy obwodnic w ciągach dróg krajowych oraz w zakresie punktowych inwestycji, które poprawiają bezpieczeństwo. Przeznaczono na to ok. 3 mld zł; przygotowania tych inwestycji trwają - powiedział.

- Chodzi m.in. o budowę obwodnic wokół miast, ciągi pieszo-rowerowe czy bezpieczne skrzyżowania - dodał.

Drogi ekspresowe nie są i nie będą płatne

Minister pytany o dojazd koleją na krakowskie lotnisko w Pyrzowicach przypomniał, że połączenie kolejowe jest budowane.

- Jest ono w fazie przygotowania. Mam nadzieję, że 2024 r. to będzie termin, kiedy pojedziemy już koleją do lotniska w Pyrzowicach - powiedział.

Dodał, że będzie to możliwie z Dworca Głównego w Katowicach.

Andrzej Adamczyk przypomniał też, że przed kilkoma dniami w Szczecinie podpisano decyzję o pozwoleniu na budowę dla ostatniego odcinka drogi ekspresowej S3 na wyspie Wolin do Świnoujścia, co daje szansę na to, że "przekazanie placu budowy nastąpi w najbliższych tygodniach".

Wyraził także nadzieję, że trasę ze Szczecina do Gdańska będzie można w pełni przemierzyć drogą ekspresową S6 w 2025 r. Zaznaczył, że będzie to bezpieczna droga "o parametrach - bez mała - autostrady", ale bezpłatna.

W Polsce drogi ekspresowe nie są i nie będą drogami płatnymi dla samochodów osobowych - zapewnił minister infrastruktury.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej