more_horiz
Gospodarka

Elektrownie atomowe w UE. Francja i Polska chcą je wspólnie rozwijać

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 10:30
- W kwestii energii nuklearnej i gazu ziemnego Polska i Francja, która od stycznia przewodniczy Radzie UE, mówią jednym głosem. Unia Europejska, aby realizować ambitne cele klimatyczne, potrzebuje do tego odpowiednich instrumentów finansowych. Liczymy na nie - powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.
Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu.
Pierwsza polska elektrownia atomowa powstanie na Pomorzu.Foto: mareksaroch.cz/ Shutterstock

Od soboty, 1 stycznia Francja przejęła prezydencję w Radzie UE od Słowenii. Jak przypomniał w rozmowie z PAP Andrzej Sadoś, ważnym tematem prezydencji Paryża będzie kwestia ochrony granic, bezpieczeństwa i reforma strefy Schengen.

-Dyskutowana będzie propozycja ustanowienia politycznego kierownictwa dla strefy Schengen, poprzez regularne spotkania ministrów odpowiedzialnych za spraw wewnętrznych. Na pewno dyskutowana będzie też kwestia osiągnięcia postępów, jeśli chodzi o pakt migracyjny i azylowy. Polska jest w tej kwestii otwarta na konstruktywną dyskusję. Podkreślamy jednak, że jeśli reforma, to kompleksowa, czyli dotycząca wszystkich elementów paktu. To stanowisko podzielają [...] inne państwa członkowskie - przypomniał Sadoś.

Jego zdaniem nie ma też wątpliwości, że ważną kwestią dla prezydencji francuskiej będą prace nad aktami legislacyjnymi dotyczącymi klimatu.

-Ambitne cele klimatyczne powinny być wspierane przez konkretne instrumenty umożliwiające implementację tych celów. Polska już obniżyła znacznie udział węgla w swoim miksie energetycznym – z ok. 90 proc. do ok. 70 proc. Jednak aby dalej realizować ambitne cele klimatyczne, musimy mieć do tego instrumenty finansowe. Musimy mieć też akty prawne jak taksonomię, umożliwiające rozwój energetyki opartej na gazie i na energii jądrowej. Od dwóch lat na to czekamy. W kwestii energii nuklearnej, jak również gazu ziemnego, Polska z Francją mówią jednym głosem – powiedział Andrzej Sadoś.

PR24/PAP/sw

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem