more_horiz
Gospodarka

"System handlu emisjami musi zostać zreformowany". Premier na łamach portalu EURACTIV

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 08:17
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował na łamach portalu EURACTIV o reformę sytemu uprawnieniami do emisji CO2. Szef polskiego rządu podkreślił, że system ETS zamiast zachęcać do zielonej transformacji stał się narzędziem spekulacyjnym, czego dowodem są szybko rosnące ceny pozwoleń.
Nie zbudujemy Zielonego Ładu, jeśli uderzy on w dobrobyt Europejczyków - pisze premier Mateusz Morawiecki.
Nie zbudujemy Zielonego Ładu, jeśli uderzy on w dobrobyt Europejczyków - pisze premier Mateusz Morawiecki.Foto: Pixabay

Przed Unią Europejską - jak napisał premier - kluczowe decyzje w sprawie polityki klimatycznej. Mateusz Morawiecki polemizuje też na łamach EURACTIV z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, która niedawno wyraziła opinię, że "kto truje musi płacić" i uznała, że ETS jest dobrze funkcjonującym systemem.

- Wzrost cen wymyka się spod kontroli i uderza w domowe budżety obywateli Unii Europejskiej. Zagraża bezpieczeństwu finansowemu zwykłych ludzi, którzy już ucierpieli w wyniku pandemii. Przede wszystkim podważa zaufanie obywateli do unijnej polityki klimatycznej - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Premier: transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa

Skrytykował stanowisko szefowej Komisji Europejskiej, że bez względu na koszty polityka klimatyczna musi być realizowana zgodnie z założeniami. Określił to jako postępowanie zgodnie z zasadą, że cel uświęca środki.

- Jest to sprzeczne z założeniami sprawiedliwej transformacji energetycznej, której broni Polska i inne kraje. Teza, że wzrost cen emisji, a co za tym idzie drastyczny wzrost rachunków za energię, jest właściwym i niewymagającym korekt kierunkiem, to zapalenie zielonego światła dla dalszego spekulacyjnego funkcjonowania unijnego systemu - argumentował szef polskiego rządu. Polemizował też z tezą przewodniczącej Komisji, że rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 są silnym bodźcem dla firm, by przestawiły się na czystą produkcję.

Czytaj także:

- Szybki wzrost cen nie będzie pozytywnym bodźcem, ale barierą, która uniemożliwi działanie tysiącom firm - podkreślił premier Morawiecki. Dodał, że konsekwencją będzie też rosnący sprzeciw wobec gigantycznych kosztów niesprawiedliwej transformacji energetycznej.

Zielony Ład nie za wszelką cenę

- Nie zbudujemy Zielonego Ładu, jeśli uderzy on w dobrobyt Europejczyków - napisał szef rządu. Premier Morawiecki podkreślił, że ceny uprawnień do emisji CO2 muszą być stabilne i przewidywalne.

- Zbyt duże wahania zmienności cen mogą zagrozić inwestycjom niezbędnym dla stabilności naszych gospodarek. Koszt zakupu uprawnień powoduje, że rachunki za energię w Polsce i wielu unijnych krajach rosną na niespotykaną dotąd skalę - napisał Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę również, że wzrost cen energii jest wynikiem rosyjskiej gry geopolitycznej.

- Na każdym rynku monopolista prędzej czy później wykorzysta swoją przewagę. Dziś doświadcza tego cała Europa, nie tylko Unia Europejska, ale także Mołdawia i Ukraina - podkreślił premier. Wyraził zadowolenie, że przewodnicząca Komisji podziela stanowisko Polski, że uzależnienie Europy od importu surowców energetycznych, zwłaszcza od jednego, dominującego dostawcy jest sprzeczne z interesami Unii.

- Nie powinien być to jednak argument przeciwko reformie ETS, ale przeciwko antyunijnym projektom energetycznym, takim jak Nord Stream 2. Dlatego wciąż powraca pytanie, dlaczego Unia nie zatrzymała tej inwestycji - dodał szef polskiego rządu.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem