X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Maciej Chorowski: w nadchodzących latach zainwestujemy w projekty energetyczne nawet 180 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 08:33
Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski podkreśla, że Fundusz zmienia swój charakter- z działań ukierunkowanych stricte na ochronę przyrody teraz zaczyna silnie stawiać na transformacje energetyczną. Jak deklaruje, NFOŚiGW chce w najbliższych latach na projekty związane z energetyką wydać aż 170-180 mld zł.
W najbliższych latach w transformację zainwestujemy 170-180 mld zł - mówi Maciej Chorowski.
W najbliższych latach w transformację zainwestujemy 170-180 mld zł - mówi Maciej Chorowski.Foto: west cowboy/shutterstock

- W 2022 roku NFOŚiGW chce wydać na programy blisko 10 mld zł, z czego w formie dotacji dla beneficjentów chcemy przekazać 6,5 mld zł. Będą to duże programu skierowane do energetyki jak np. "Nowa Energia", "Energia Plus", do samorządów jak "Zielony Transport Publiczny". Środki przekażemy także do szerokiej rzeszy odbiorców, poprzez takie programy jak "Czyste Powietrze", czy "Mój Prąd". Można powiedzieć, że już tradycyjnie duże środki trafią też na gospodarkę wodno-ściekową. Nie zapominamy też o mniejszych programach, jak cieszący się dużą popularnością program "Moja Woda" pomagający osobom indywidualnym budować instalacje do wyłapywania i magazynowania deszczówki - wskazuje Maciej Chorowski w rozmowie z PAP.

Wsparcie dla firm i nie tylko

Prezes NFOŚiGW mówi, że na transformację energetyczną potrzebne są bardzo duże pieniądze. Jak deklaruje, Fundusz będzie pełnił rolę wspierającą dla przedsiębiorców, zapewniając im m.in. część finansowania inwestycji. Wyznaczy też kierunki transformacji.

- Na transformację polskiej energetyki potrzeba będzie setek miliardów złotych i NFOŚiGW, lokując w najbliższych latach w projektach okołoenergetycznych środki rzędu 170 – 180 mld zł, nie sfinansuje jej w całości. Naszą rolą jest wytyczenie kierunków transformacji, sfinansowanie pierwszych instalacji. Ze swojej strony chcielibyśmy tym przedsiębiorcom, którzy wchodzą na rynek i włączą się w transformację polskiej energetyki dać gwarancje, że nie staną się oni ofiarami luki finansowej. Ma to wytworzyć pewien standard, który w przyszłości ma sprostać warunkom rynkowym - zaznacza Maciej Chorowski.

Czytaj także:

Jeśli chodzi o instrumenty, z jakich będzie korzystał fundusz przy wspieraniu przemian, to mają być one zróżnicowane - od częściowych dotacji po pożyczki z wysokimi umorzeniami. Fundusz chce też zainwestować duże kwoty - setki milionów złotych - w rozbudowę sieci elektroenergetycznej.

- Tutaj pojawia się też kwestia magazynów energii, w który to segment Fundusz chce mocno zainwestować. Z jednej strony poprzez program "Mój Prąd" chcemy wspierać kupno małych domowych magazynów, a z drugiej wesprzeć dużą energetykę w inwestowaniu w elektrownie szczytowo-pompowe, czyli duże instalacje magazynujące energię w energii potencjalnej wody - deklaruje prezes Funduszu.

NFOŚiGW z nadzieją patrzy na zieloną energię

Maciej Chorowski zapowiada, że w tym roku NFOŚiGW będzie szczególnie przyglądał się projektom z dziedziny zielonej energetyki i, w razie potrzeby, je wspierał, także poprzez bezpośrednie inwestycje.

- W 2022 chcemy bardzo ściśle współpracować z gospodarką i wprowadzać na rynek nowe rozwiązania wodorowe, które są jednak dojrzałe technologicznie. Będziemy te plany realizować m.in. przez udzielanie pożyczek z bardzo wysokim umorzeniem, które dadzą inwestorowi możliwość wejścia na rynek, budowy nowych mocy wytwórczych, instalacji, które wykorzystują wodór. Po drugie chcemy wypromować wykorzystanie zielonego gazu, czyli biometanu w produkcji wodoru poprzez wejście w sektor biogazowni. We współpracy z przedsiębiorcami chcemy też poszukiwać potencjalnych zewnętrznych inwestorów dla inwestycji wodorowych, bądź wchodzić w nie bezpośrednio. Poza wspieraniem kupna wodorowych autobusów przez samorządy, co już ma miejsce, będziemy też realizować programy mające na celu budowę stacji do tankowania wodorem - zapowiada.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Kolejny transportu skroplonego gazu dla Polski. PGNiG: to zapewnia dywersyfikację dostaw

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 09:54
W połowie stycznia do świonoujskiego terminala LNG przypłynie kolejny gazowiec z dostawą 95 mln m3 paliwa - poinformowało PGNiG. Spółka podkreśliła, że od tego roku w terminalu będzie można zregazyfikować już 6,2 mld m3 gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związkowcy z PGG zakończyli blokadę wysyłki węgla. Porozumienia jednak nie ma

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 11:29
Rano związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej zakończyli trwającą dwie doby blokadę torów kolejowych, którymi węgiel z kopalń jest transportowany do elektrowni i innych odbiorców. Jak informuje PGG, załadowane już węglem pociągi mają wyjeżdżać do odbiorców sukcesywnie, zgodnie z harmonogramem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost cen prądu i gazu. Woźniak: przyczyną odbicie po pandemii i zamrożenie taryf w 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 12:53
Od 1 stycznia 2022 r. w życie weszły nowe taryfy sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Co za tym idzie, płacimy więcej. Dlaczego? Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Woźniak, były podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, były główny geolog kraju i były prezes PGNiG, główną przyczyną jest rynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny instrument wsparcia dla nabywców gazu ziemnego. Skorzystają m.in. szpitale, szkoły i instytucje kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 13:05
Uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów wspierających m.in. gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i część odbiorców wrażliwych, np. szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki czy instytucje kultury - zakłada projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z sytuacją na rynku gazu.
rozwiń zwiń