Żabka kontra niedziele niehandlowe. Czy sieć wymusza na fraczyzobiorcach otwieranie sklepów?

2022-02-17, 10:46

Żabka kontra niedziele niehandlowe. Czy sieć wymusza na fraczyzobiorcach otwieranie sklepów?
W I połowie roku najczęściej poszukiwanymi pracownikami w Polsce byli sprzedawcy.Foto: Iakov Filimonov/Shutterstock.com

Franczyzobiorcy Żabki dostali dokładne instrukcje, jak mają prowadzić sklepy w niedziele niehandlowe. Jak wynika z informacji portalu Bankier.pl, za otwarcie sklepu w niedziele wypłacana jest premia, a kto go nie otworzy, tego spotka kontrola z centrali sieci.

Żabka jako pierwsza duża sieć sklepów spożywczych zapowiedziała, że jej placówki będą otwarte w niedziele niehandlowe po zmianie przepisów, które weszły w życie 1 lutego 2022 r - czytamy w serwisie. Jednak ponad 6700 sklepów spod tego szyldu jest zarządzane przez franczyzobiorców i jak udało się ustalić redakcji Bankier.pl, franczyzobiorcy współpracujący z Żabką nie mają pełnej dowolności, jeśli chodzi o pracę w niedziele.

Sieć wykorzystuje kilka narzędzi, aby przekonać przedsiębiorców do samodzielnego stanięcia za ladą. Jednym z nich jest premia, której wypłacenie uzależnione jest od tego, czy placówka była otwarta w ostatnim dniu tygodnia.

Niedziele kończyły się często "na zero"

- Za każdą niedzielę mamy wypłacane 500 zł, a do tego otrzymujemy 13 proc. obrotu, z wyłączeniem paragonów za sprzedaż alkoholu i papierosów. Sklep jednak musi być czynny minimum przez 9 godzin - wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl pani Natalia, jedna z franczyzobiorców sieci Żabka.

Jednak nie dla wszystkich praca w niedzielę jest opłacalna. Jak zauważa rozmówczyni, wszystko zależy od lokalizacji. W jej przypadku niedziele kończyły się często "na zero".

Kolejnym narzędziem mającym nakłonić franczyzobiorcę Żabki do otworzenia sklepu w niedzielę, jest bezpośredni kontakt z tzw. partnerem, czyli łącznikiem pomiędzy centralą sieci a franczyzobiorcą. Telefony w soboty z pytaniami o otwarcie sklepu nie są wcale rzadkością.

W przypadku zamknięcia sklepu w niedzielę franczyzobiorca musi się liczyć z kontrolą partnera.

- Gdy nie otworzyłam sklepu w niedzielę, to już na drugi dzień miałam kontrolę. Przyjechał partner i pytał, dlaczego tak się stało i czy w następną niedzielę otworzę - wyjaśnia rozmówczyni serwisu.

Decyzje są podejmowane w pełni samodzielnie

Przedstawiciele biura prasowego sieci Żabka podkreślają, że "nie ma żadnego mechanizmu wyciągania konsekwencji" wobec franczyzobiorców, a ich decyzje o otwieraniu sklepów są podejmowane w pełni samodzielnie.

Z informacji Bankier.pl wynika jednak, że podczas wewnętrznych kontroli tzw. partnerzy nie tylko pytają o powód zamknięcia i plany na przyszłe niedziele, ale również ciąży na nich obowiązek "omówienia potencjalnych zagrożeń zamknięcia sklepu w dni niehandlowe".

Z publikacji wynika również, że jeszcze przed zmianą przepisów w sprawie ograniczenia handlu w niedziele przedstawiciele centrali Żabki zorganizowali szkolenia o zmianach w prawie oraz o możliwości działania sklepów w niedziele, na których franczyzobiorcy otrzymali odgórne instrukcje, w jaki sposób sklep może pracować.

Sieć handlowa tłumaczy swoje postępowanie

"Podkreślamy, że franczyzobiorcy sieci Żabka jako przedsiębiorcy sami decydują czy chcą skorzystać z wyłączeń przysługujących im na mocy zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, kierując się potrzebami klientów i rachunkiem ekonomicznym. Obecnie zdecydowana większość sklepów jest dostępna dla klientów w niedziele, jednak są placówki, które nie są otwarte.
 
"Kontrole", o których mowa, są standardowym elementem weryfikacji jakości działania sklepów i ich skutkiem jest możliwość otrzymania dodatkowych świadczeń z racji kontrybucji do wartości marki. Ich częstotliwość i dni realizacji nie uległy zmianie. Wynik weryfikacji sklepu nie wiąże się z jakimikolwiek negatywnymi skutkami finansowymi. Dlatego sugerowanie, że może mieć ona związek z handlem w niedziele jest niezgodne z prawdą" - takie jest oficjalne stanowisko sieci handlowej Żabka przysłane do redakcji naszego portalu.
 

PR24.pl, Bankier.pl, DoS


Polecane

Wróć do strony głównej