Ładowarki i zasilacze spoza UE mogą być niebezpieczne dla użytkowników. UOKiK publikuje wyniki kontroli
Ponad 70 tys. z blisko 72 tys. sprawdzonych spoza UE ładowarek i zasilaczy zostało zakwestionowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tylko jeden model ładowarki był w pełni zgodny zarówno z wymaganiami technicznymi, jak i formalnymi.
2022-02-18, 12:19
Jak podano w komunikacie, celnicy przy wsparciu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcji Handlowej sprawdzali czy sprowadzane spoza UE ładowarki i zasilacze spełniają wymagania rynku europejskiego pod względem konstrukcyjnym i formalnym.
Problemy wykryto w niemal każdym produkcie
W ramach projektu Inspekcja Handlowa skontrolowała 61 modeli importowanych ładowarek i zasilaczy (blisko 72 tys. sztuk). Część produktów trafiła do laboratorium - 13 modeli (10,6 tys. sztuk). Na podstawie przeprowadzonych badań, okazało się, że pięć próbek (3 tys. sztuk), czyli 38,5 proc. nie spełnia określonych wymogów konstrukcyjnych i stwarza realne zagrożenie dla użytkowników.
W laboratorium sprawdzono bezpieczeństwo sprzętów elektrycznych, tzn. m.in. wytrzymałość izolacji, nagrzewanie się, napięcie dotykowe oraz czy elementy pod napięciem są łatwo dostępne.
Według UOKiK wątpliwości formalne wykryto w niemal każdym produkcie. Inspektorzy wydali 60 negatywnych opinii dotyczących 70.554 sztuk sprzętu. Dodano, że ledwie jeden model ładowarki był w 100 proc. zgodny zarówno z wymaganiami technicznymi, jak i formalnymi, czyli był prawidłowo oznakowany.
REKLAMA
KAS eliminuje wyroby z rynku
Jak zaznaczył prezes UOKiK Tomasz Chróstny, ładowarki i zasilacze to jedne z towarów, które najczęściej pojawiają się w skargach konsumenckich na sprzęt elektryczny. Są powszechne, a zatem ryzyko związane z ich używaniem osiąga duży efekt skali.
- Celem wspólnego projektu UOKiK, Inspekcji Handlowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej było niedopuszczenie do obrotu na terenie Polski ładowarek i zasilaczy stwarzających zagrożenie dla konsumentów - podkreślił prezes UOKiK.
Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska dodała, że Krajowa Administracja Skarbowa eliminuje z rynku wyroby, które nie spełniają obowiązujących w UE wymagań i co ważne, stanowią zagrożenie dla zdrowia.
- Nasi funkcjonariusze kolejny raz biorą udział w kontrolach prowadzonych w ramach akcji organizowanych we współpracy z UOKiK i Inspekcją Handlową. W ten sposób wspólnie dbamy o bezpieczeństwo konsumentów -zaznaczyła.
REKLAMA
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA