more_horiz
Gospodarka

Rząd pomoże w likwidacji barier dla niepełnosprawnych. Rusza nabór wniosków

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 13:00
Kolejna forma wsparcia rządowego Programu Dostępność Plus to granty dla ponad 600 samorządów, po 100 tys. zł lub 250 tys. zł. - To dodatkowe środki, o które mogą ubiegać się gminy na poprawę dostępności w urzędzie, domu kultury, ośrodku zdrowia, szkole, czy przedszkolu - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Minister Grzegorz Puda: Partnerstwo na rzecz dostępności liczy już ponad 230 członków, którymi są duże firmy, korporacje, samorządy i organizacje pozarządowe.
Minister Grzegorz Puda: Partnerstwo na rzecz dostępności liczy już ponad 230 członków, którymi są duże firmy, korporacje, samorządy i organizacje pozarządowe.Foto: MFIPR/Twitter

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło rozpoczęcie naboru wniosków o udzielenie grantu dla jednostek samorządu terytorialnego w projekcie "Dostępne samorządy - granty".

- Dostępność dla osób o szczególnych potrzebach to wspólne zobowiązanie i odpowiedzialność każdego podmiotu publicznego oraz nas wszystkich. Dlatego cieszę się, że zainicjowane w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Partnerstwo na rzecz dostępności liczy już ponad 230 członków, którymi są duże firmy, korporacje, samorządy i organizacje pozarządowe - podkreślił minister Grzegorz Puda.

Wnioski będą przyjmowane od 21 lutego

Kwota przeznaczona na finansowanie przedsięwzięć grantowych wybranych w tym naborze wynosi 81,5 mln zł, w tym dla małych grantów wynosi 52 mln zł, natomiast dla dużych - 29,5 mln zł.

Maksymalna wartość grantu dla jednego wnioskodawcy wynosi 100 tys. zł (mały grant) albo - gdy przedsięwzięcie przewiduje dostosowania architektoniczne o większej skali - 250 tys. zł (duży grant).

Celem projektu jest poprawa dostępności do usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Wnioskodawcami uprawnionymi do złożenia wniosku są jednostki samorządu terytorialnego: gminy, powiaty i województwa.
Wnioski będą przyjmowane od 21 lutego 2022 r. do 22 kwietnia 2022 r.

- Program Dostępność Plus zainicjował systemową zmianę, polegającą na stopniowym włączeniu dostępności do różnych obszarów i polityk publicznych, do naszej codzienności. Zmieniliśmy prawo zamówień publicznych i prawo budowlane na bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnością - powiedział Grzegorz Puda.

Mechanizm certyfikacji dostępności dla przedsiębiorców

- To element większego pakietu instrumentów wsparcia, z których skorzystać mogą samorządy we wdrażaniu rozwiązań z zakresu dostępności - dodała wiceszefowa resortu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Przypomniała, że w listopadzie 2021 r. uruchomione zostało wsparcie konsultacyjne i eksperckie Ośrodka Wsparcia Architektury Dostępnej. Podmioty publiczne mogą uzyskać wsparcie merytoryczne, doradcze, informacyjne oraz audytowe w zakresie dostępności. Eksperci wspomogą w projektowaniu nowych rozwiązań zapewniających pełną dostępność budynków i przestrzeni publicznej.

- W 2022 roku planujemy m.in. uruchomić mechanizm certyfikacji dostępności dla przedsiębiorców. Chcemy rozszerzyć zakres oddziaływania Funduszu Dostępności, by nie tylko podmioty publiczne, ale również firmy mogły skorzystać z preferencyjnych pożyczek na likwidację barier architektonicznych - wyjaśniła wiceminister.

Dodała, że resort zabiega o to, aby dostępność stała się ważnym elementem programów polityki spójności na nową perspektywę 2021-2027. Zagwarantuje to na kolejne lata środki na realizację dalszych projektów rozwijających dostępność w Polsce.

PR24.pl, DoS