more_horiz
Gospodarka

PFR jest gotowy uruchamiać kolejne programy pomocy dla firm. Borys: gospodarka ma silne fundamenty

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 14:45
Jeżeli rząd podejmie decyzję, że ze względu na skalę problemów przedsiębiorców trzeba będzie wprowadzić większy program pomocy, to Polski Fundusz Rozwoju jest gotowy do realizacji takiego programu - zapewnił prezes PFR Paweł Borys. Podkreślił, że polska gospodarka ma "silne fundamenty".
Szef PFR podkreślił, że Polska na szczęście nie jest uzależniona od rynków wschodnich.
Szef PFR podkreślił, że Polska "na szczęście" nie jest uzależniona od rynków wschodnich.Foto: Shutterstock/Firma V

W ocenie Pawła Borysa, rządowe tarcze antykryzysowe dały dość duży pakiet dla gospodarki, zwłaszcza w tej sytuacji, bo cały czas mamy w gospodarce pewne bufory finansowe.

- Poprzez dobrą koniunkturę, silne odbicie, weszliśmy w ten obecny dzisiaj okres wojny na Ukrainie z gospodarką, która już nadrobiła większość strat po pandemii. Nie powinnyśmy się obawiać problemów na rynku pracy, wzrostu bezrobocia. Inflacja tak naprawdę jest głównym takim problemem i firmy, które były aktywne na rynkach wschodnich - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W kwietniu będzie tzw. tarcza dla pogranicza

Zdaniem Pawła Borysa Polska ma bardzo stabilny sektor bankowy - jeden z najsilniejszych w Europie.

- Jeżeli rząd podejmie decyzję, że ze względu na skalę problemów przedsiębiorców trzeba będzie wprowadzić większy program pomocy, to my, jako Polski Fundusz Rozwoju, jesteśmy gotowi do realizacji takiego programu i zapewniam, że zrobimy to równie sprawnie i skutecznie, jak podczas pandemii - zadeklarował prezes PFR.

Jak dodał, w kwietniu ma być wprowadzona tzw. tarcza dla pogranicza.

- To jest wsparcie dla tych przedsiębiorców działających przy granicy, którzy tracą chociażby ze względu na brak ruchu turystycznego - wyjaśnił.

Szef PFR podkreślił, że Polska "na szczęście" nie jest uzależniona od rynków wschodnich.

- To jest niewiele ponad 5 proc. naszego eksportu. Nawet istotny spadek, prawie do zera, eksportu na te rynki, spowoduje, że z perspektywy dynamiki PKB stracimy może pół punktu procentowego. My dzisiaj jesteśmy dużą gospodarką. 600 mld dolarów to jest wartość PKB Polski. Więc od tej strony zagrożenia nie ma - powiedział.

PAIiH stara się wspierać eksporterów

Paweł Borys przyznał, że z powodu agresji rosyjskiej na Ukrainę jest kilka branż, dla których eksport do Rosji albo import z kierunków rynków wschodnich, stanowi bardzo duży udział.

- Od tygodnia, od momentu, kiedy wojna wybuchła, jako wszystkie instytucje w grupie Polskiego Funduszu Rozwoju, bardzo intensywnie analizujemy sytuację, kontaktujemy się z przedsiębiorcami - zapewnił.

Jako przykład wskazał na Polską Agencję Inwestycji i Handlu, która stara się wesprzeć eksporterów bądź importerów w znalezieniu nowych nabywców, albo kontrahentów.

650 mieszkań dla uchodźców z Ukrainy

Prezes PFR został też zapytany o to, jak PFR pomaga Ukrainie.

- Z jednej strony cały czas staramy się wspierać polskich przedsiębiorców - to jest nasze główne zadanie. Ogłosiliśmy udostępnienie 650 mieszkań dla uchodźców z Ukrainy, z których będzie mogło skorzystać około 2,5 tys. głównie matek z dziećmi - powiedział.

Polski Fundusz Rozwoju poinformował, że udostępni bezpłatnie 650 mieszkań uchodźcom z Ukrainy. Zbudowane zostały przez PFR Nieruchomości w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Mieszkania udostępnione będą w trzech lokalizacjach: Krakowie, Dębicy oraz Mińsku Mazowieckim. Dodano, że mieszkania zlokalizowane są na nowych osiedlach oddanych niedawno do użytku.

PR24.pl, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem