Inflacja wyhamowuje, ale analitycy spodziewają się wskaźnika dwucyfrowego. PIE: będą ją podwyższać ceny paliw
Inflacja w lutym wyniosła 8,5 proc. licząc rok do roku wobec 9,4 proc. w styczniu. Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny. Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział, że wyhamowanie inflacji w lutym to efekt zastosowania rozwiązań zawartych w drugiej tarczy antyinflacyjnej.
2022-03-15, 11:41
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2022 r. wzrosły rdr o 8,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc.- podał GUS. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 9,4 proc., a mdm wzrosły o 1,9 proc.
Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lutym o 8,1 proc. rdr i spadku o 0,5 proc. mdm.
Wcześniej GUS podawał, że w styczniu ceny rdr wzrosły o 9,2 proc., a mdm wzrosły o 1,9 proc.
Posłuchaj
REKLAMA
Ceny żywności będą pochodną wojny na Ukrainie
Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział, że wyhamowanie inflacji w lutym to efekt zastosowania rozwiązań zawartych w drugiej tarczy antyinflacyjnej. Ekspert spodziewa się jednak wzrostu inflacji w kolejnych miesiącach. Piotr Bujak uważa, że wzrost inflacji będzie już zauważalny w danych za marzec, choć największe wzrosty, przekraczające 10 proc., nastąpią później, kiedy wzrosną między innymi ceny żywności. Będą one pochodną wojny na Ukrainie.
GUS poinformował też, że w stosunku do stycznia, ceny towarów i usług obniżyły się w lutym o 0,3 proc.
Posłuchaj
Inflacja spadła mniej niż zakładały prognozy
Jak podkreślił w komentarzu do danych GUS Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, inflacja spadła mniej niż zakładały rynkowe prognozy (8,1 proc.). Zaznaczył, że dane zostały sporządzone przed 24 lutego i nie uwzględniają skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę.
REKLAMA
Analityk zauważył, że skalę wzrostu cen na stacjach paliw zobaczymy dopiero w przyszłym miesiącu - tygodniowe dane Komisji Europejskiej wskazują, ze będzie to ok. 25 proc.
W jego ocenie inflacja w najbliższych miesiącach będzie systematycznie przekraczać 10 proc., a pierwszy taki wynik może być obserwowany już za miesiąc.
- Dwucyfrowy wzrost na pewno wystąpi w kwietniu. W najbliższych miesiącach inflację będą podwyższać ceny paliw. W drugiej połowie roku podwyżki widoczne będą również wśród żywności oraz części innych towarów - ocenił Jakub Rybacki.
Jakie były wyniki polskiego eksportu?
Eksport Polski do Rosji w styczniu, na miesiąc przed inwazją tego kraju na Ukrainę, wyniósł 0,6 mld euro - podał GUS. Był to wzrost o 26,7 proc. rdr. W styczniu z Rosji do Polski napłynęły towary warte 1,6 mld euro, o 69,4 proc. więcej niż licząc rok do roku. Udział Niemiec w polskim eksporcie po styczniu spadł do 26,9 proc. z 29,5 proc. w styczniu 2021. - podał GUS.
REKLAMA
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA