Rynek pracy. Większość firm nie zmieni poziomu zatrudnienia, nowe badanie

2022-03-22, 10:01

Rynek pracy. Większość firm nie zmieni poziomu zatrudnienia, nowe badanie
Większość firm planuje utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia.Foto: shutterstock/Halfpoint

Jak wynika z najnowszego badania ManpowerGroup, prawie połowa polskich firm nie zamierza zmieniać poziomu zatrudnienia. W okresie pomiędzy kwietniem a czerwcem br. rekrutacje nowych pracowników planuje 26 procent firm, zaś o redukcji etatów mówi 23 procent badanych.

Według badania, 46 proc. pracodawców planuje utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie. 26 proc. przewiduje rekrutacje, a 23 proc. - redukcje etatów. Sprecyzowanych planów rekrutacyjnych nie ma jeszcze 5 proc. organizacji.

Prognoza netto zatrudnienia (różnica między odsetkiem firm planujących wzrost a odsetkiem planującym spadek liczby etatów) na okres kwiecień-czerwiec wyniosła +5 proc. Jak zaznaczono, w porównaniu z ubiegłym kwartałem zgłaszana przez firmy chęć rozbudowywania zespołów znacząco się zmniejszyła - jeszcze trzy miesiące temu wskaźnik wynosił +21 proc. i odzwierciedlał bardzo duży optymizm przedsiębiorców i silną potrzebę intensywnego pozyskiwania nowych pracowników.

Badanie przeprowadzone w trudnym okresie

Dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce Tomasz Walenczak wskazał, że badanie zrealizowano w drugiej połowie stycznia, kiedy notowano duże wzrosty zakażeń, a prognozy epidemiologów były pesymistyczne dla polskiego rynku.

- Według ich przewidywań aż jedna trzecia pracowników miała wkrótce nie być zdolna do pracy: z powodu zachorowania, kwarantanny lub izolacji. Takie informacje niewątpliwie wpłynęły na pogorszenie się i tak niestabilnego z powodu pandemii otoczenia biznesowego. Z drugiej strony firmy znacznie zwiększały zatrudnienie w minionym roku, uzupełniając luki kadrowe z początków pandemii, dlatego wiele organizacji mogło zrealizować swoje potrzeby związany z pozyskaniem nowych kadr – zauważył Walenczak.

Czytaj także:


Dodał, że na ostrożniejsze plany rekrutacyjne firm miały też wpływ rosnąca inflacja, podniesienie stóp procentowych i rosnące ceny paliw.

Jakie branże potrzebują pracowników?

Największe zapotrzebowanie na personel zgłaszają przedsiębiorcy z sektora produkcji przemysłowej oraz z IT, technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów. Bardziej zachowawcze, lecz wciąż pozytywne plany rekrutacyjne deklarują pracodawcy z obszaru handlu hurtowego i detalicznego oraz edukacji, służby zdrowia i administracji państwowej i budownictwa.

Z koniecznością redukcji etatów liczą się natomiast firmy z obszaru bankowości, finansów, ubezpieczeń i nieruchomości oraz pracodawcy reprezentujący inne usługi. Największych zwolnień należy spodziewać się w sektorze restauracji i hoteli oraz produkcji podstawowej.

Według badania, najwięcej ofert pracy pojawi się w regionie południowo-zachodnim, w dalszej kolejności w centrum, na północy i na wschodzie. W regionie północno-zachodnim na rynku pracy możliwa jest stagnacja, a na południu - nieznaczna redukcja etatów.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

Wróć do strony głównej