more_horiz
Gospodarka

Oprocentowanie lokat rośnie wolniej niż oprocentowanie hipotek. Dysproporcje zauważył również KNF

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 13:00
- Oprocentowanie lokat w bankach rosło w ostatnich miesiącach o połowę wolniej niż oprocentowanie hipotek - wskazują analitycy HRE Investments. 11 banków proponuje oprocentowanie na poziomie ok. 3 proc., hipoteki wzrosły o 4-4,5 proc.
Podstawowa stopa procentowa wzrosła z 0,1 proc. do 3,5 proc. W tym samym czasie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wzrosło o ok. 4-4,5 pkt.
Podstawowa stopa procentowa wzrosła z 0,1 proc. do 3,5 proc. W tym samym czasie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wzrosło o ok. 4-4,5 pkt.Foto: Vital Safo/Shutterstock

Eksperci zaznaczyli, że piąty miesiąc z rzędu banki poprawiają oferty depozytów. Bezpośrednio jest to związane z cyklem podwyżek stóp procentowych, które RPP rozpoczęła w październiku 2021 r.

Banki działają z opóźnieniem

Analitycy HRE Investments podkreślili, że banki w tej kwestii działają z pewnym opóźnieniem, na co zwrócił im nawet uwagę Urząd KNF, wskazując na zasadność polepszania ofert oprocentowania lokat i depozytów.

Eksperci zwrócili uwagę, że podstawowa stopa procentowa wzrosła z 0,1 proc. do 3,5 proc. W tym samym czasie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wzrosło o ok. 4-4,5 pkt. proc, podczas gdy oprocentowanie lokat rosło o połowę wolniej niż oprocentowanie hipotek.

Ostatni miesiąc przyniósł wzrost

Porównując bankowe oferty lokat na maksymalnie 12 miesięcy, widać wzrost ofert z oprocentowaniem równym lub wyższym niż 3 proc.

"W lutym takich produktów było 6, w marcu 11. Jeden z mniejszych banków, proponuje swoim klientom oprocentowanie wynoszące 4 proc., ale to promocja dla nowych klientów, dla lokaty na maksymalnie 10 tys. zł przez 6 miesięcy" - czytamy w analizie rynku.

Według HER, w trzech bankach ostatni miesiąc przyniósł wzrost oprocentowania depozytów o 1 pkt. proc. Warunki pozostałych produktów zostały poprawione w ciągu miesiąca o 0,25-0,5 pkt. proc.

PR24.pl, PAP, DoS