Rosyjski Bank Centralny obniża stopy procentowe. Rosji grozi potężna recesja wskutek nałożonych sankcji

2022-04-11, 09:15

Rosyjski Bank Centralny obniża stopy procentowe. Rosji grozi potężna recesja wskutek nałożonych sankcji
Rosyjska gospodarka pogrąża się w kryzysie z powodu sankcji.Foto: Shutterstock/MarinaD_37

Rosja zmierza w kierunku najgłębszej recesji od czasu rozpadu Związku Radzieckiego - ogłosił w piątek brytyjski rząd, po tym jak bank centralny Moskwy nieoczekiwanie obniżył kluczową stopę procentową, aby wesprzeć kurczącą się gospodarkę.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że PKB Rosji skurczy się w tym roku o 8,5-15 proc., ponieważ seria sankcji nałożonych po wojnie na Ukrainie uderzyła w działalność gospodarczą.

Byłoby to bardziej dotkliwe niż w 2009 roku, po kryzysie finansowym, kiedy to gospodarka Rosji skurczyła się o około 7,8 proc., i byłby to największy spadek od czasu kilkuletniego spadku PKB na początku lat 90-tych.

W dłuższej perspektywie prognozy ekspertów sugerują, że wzrost PKB będzie nadal obniżony, ponieważ kraj jest odcięty od zachodniej technologii - dodała Wielka Brytania, ogłaszając sankcje na dwie dorosłe córki Władimira Putina.

Sankcje działają

Zachodnie sankcje wobec Rosji oznaczają, że około 60 proc. jej rezerw walutowych jest obecnie zamrożonych. To uniemożliwiło Moskwie spłatę zadłużenia w dolarach w zeszłym tygodniu, przybliżając ją do niewywiązania się ze zobowiązań.

Rosyjskie firmy poinformowały już o wyraźnym spadku aktywności gospodarczej w marcu, spadku produkcji i nowych zamówień oraz wzroście presji inflacyjnej.

W obliczu zbliżającej się poważnej recesji Bank Rosji ogłosił niespodziewaną obniżkę kosztów kredytu. Bank Centralny Federacji Rosyjskiej (CBR) obniży swoją główną stopę procentową od poniedziałku z 20 proc. do 17 proc., sześć tygodni po tym, jak podwoił stopy procentowe, próbując w ten sposób ratować rubla.

CBR stwierdził, że presja inflacyjna zmalała, a ryzyko związane ze stabilnością finansową ustabilizowało się. Podkreślono również koszty gospodarcze sankcji, stwierdzając, że warunki zewnętrzne pozostają trudne i "znacznie ograniczają działalność gospodarczą".

- Obniżka stóp pokazuje, że CBR jest "przekonany, że najostrzejsza faza kryzysu gospodarczego już minęła" - powiedział Liam Peach, ekonomista ds. Europy Wschodniej w Capital Economics - i że udało się uniknąć poważnego i destabilizującego runu na banki.

Peach przewiduje dalsze stopniowe obniżki stóp procentowych w ciągu tego roku, ponieważ bank centralny stara się przywrócić inflację do docelowego poziomu

Rubel powrócił do rekordowo niskiego poziomu z pierwszych dni inwazji na Ukrainę, kiedy to jego kurs spadł do 135 rubli za dolara amerykańskiego. Obecnie jego kurs wzrósł do około 80 rubli za dolara, do czego przyczyniły się ograniczenia w przepływie pieniędzy za granicę i zakaz sprzedaży walut obcych.

Zamrożone rezerwy walutowe

Gwałtowny wzrost cen surowców od czasu rozpoczęcia wojny również pomógł finansom Rosji, ponieważ Europa nadal kupuje ropę i gaz, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne.

Zamrożenie rezerw walutowych Rosji oznacza, że Moskwa zbliża się do pierwszego od 1998 roku bankructwa. Na początku tego tygodnia Stany Zjednoczone zablokowały próby spłaty ponad 600 mln dolarów należnych rosyjskim obligatariuszom zmuszając Moskwę do dokonywania płatności w rublach. Po upływie 30-dniowego okresu karencji może to zostać zakwalifikowane jako niewypłacalność.


Posłuchaj

Analiza - Rosję czeka największa recesja od upadku ZSRR. Źródło: IAR/ A. Dąbrowski 0:50
+
Dodaj do playlisty

 

Wojna na Ukrainie - 10 kwietnia. Źródło: PAP Wojna na Ukrainie - 10 kwietnia. Źródło: PAP
Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ Guardian/ Bloomberg/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej