more_horiz
Gospodarka

Polski Ład. Artur Soboń: stawiamy na inwestycje i oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 08:05
Musimy wzmacniać realizację projektów inwestycyjnych - mówi środowemu "Super Expressowi" wiceminister finansów Artur Soboń. Jak dodaje, rząd chce zachęcać do inwestycji prywatnych, m.in. poprzez estoński CIT. Już ok. 4 tys. podmiotów się na to zdecydowało - wskazuje.
Liczę, że prace parlamentarne nad nowelizacją Polskiego Ładu zakończą się w czerwcu - mówi Artur Soboń.
Liczę, że prace parlamentarne nad nowelizacją Polskiego Ładu zakończą się w czerwcu - mówi Artur Soboń.Foto: Twitter/MF

Wiceszef resortu finansów w wywiadzie dla "SE" został m.in. zapytany o to, kiedy projekt nowelizacji Polskiego Ładu stanie się ustawą.

- Przed nami intensywne prace parlamentarne. Liczę, że zakończą się najpóźniej w czerwcu - podkreślił Artur Soboń.

- To projekt, który oznacza jednolity system podatkowy w 2022 r. i taki sam w 2023 r. Jeśli nie będzie żadnych zmian, to także w latach kolejnych. Za chwilę przedstawimy do konsultacji zmiany w podatku CIT - powiedział.

Minimalny CIT dla firm?

Dopytywany, o jakie zmiany chodzi odpowiedział, że "poza pewnymi technicznymi kwestiami i ułatwieniami dla przedsiębiorców, które sygnalizowano, pojawi się kwestia minimalnego CIT".

Czytaj także:

- Chodzi o propozycję z Polskiego Ładu. Chcemy skonsultować z przedsiębiorcami, czy w burzliwych warunkach, w jakich funkcjonuje teraz polska gospodarka po ataku Rosji na Ukrainę, jest czas na testowanie nowych rozwiązań - tłumaczył wiceminister.

Inwestycje muszą nabrać tempa

W wywiadzie ocenił także, że "musimy dziś wzmacniać realizację projektów inwestycyjnych".

- Zachęcamy do inwestycji prywatnych np. poprzez estoński CIT - już ok. 4 tys. podmiotów na taką formę opodatkowania się zdecydowało od początku roku. Z drugiej strony chcemy zwiększać inwestycje poprzez wydatki publiczne i realizację inwestycji publicznych zarówno ze środków zewnętrznych, jak i krajowych - mówił.

Co dalej z inflacją?

Z kolei na pytanie, jak ściągnąć z rynku nadpodaż pieniądza i czy można to zrobić zwiększając oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa zaznaczył, że "mamy wysokie stopy procentowe i to jest w całej Europie problem wysokiej inflacji".

- Stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych wynosi 66. proc. Wszystkie przetargi obligacji idą zgodnie z harmonogramem i zgodnie z naszymi przewidywaniami - dodał.

PolskieRadio24.pl, PAP, SE, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem