more_horiz
Gospodarka

Podwyżki stóp nie odstraszają. Analitycy: średnie i duże firmy biorą więcej kredytów inwestycyjnych

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 12:56
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że mimo podwyżek stóp procentowych, średnie i duże przedsiębiorstwa zaciągają więcej kredytów inwestycyjnych. Zdaniem ekspertów podwyżki stóp uderzyły przede wszystkim w zdolności inwestycyjne najmniejszych firm.
Średnie i duże firmy zaciągają więcej kredytów inwestycyjnych, ale gorzej pod tym względem jest w sektorze mikrofirm - podsumowuje PIE.
Średnie i duże firmy zaciągają więcej kredytów inwestycyjnych, ale gorzej pod tym względem jest w sektorze mikrofirm - podsumowuje PIE.Foto: fizkes/Shutterstock

Podwyżki stóp procentowych uderzą głównie w kredyty dla mikrofirm. Wartość tych kredytów maleje od lipca 2020 r., a działania Rady Polityki Pieniężnej dodatkowo wzmocnią ten proces - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak wskazał PIE, popyt inwestycyjny większych firm pozostaje stabilny.

"Z uwagi na ryzyko związane z wojną w Ukrainie najbliższe miesiące przyniosą lekkie spowolnienie aktywności inwestycyjnej firm" - ocenił. Zdaniem analityków podwyżki stóp procentowych uderzą głównie w kredyty dla mikrofirm.

"Mimo podwyżek stóp, średnie i duże przedsiębiorstwa zaciągają więcej kredytów inwestycyjnych" - wskazał Instytut. Według analityków problemem natomiast są niskie inwestycje małych i mikrofirm. "Trend wzrostowy prawdopodobnie zostanie przerwany z powodu wyraźnego pogorszenia nastrojów w gospodarce" - stwierdzili.

Inwestycje a kredyty

Jak wyjaśnili, polskie firmy zaczęły zaciągać więcej kredytów inwestycyjnych na przełomie roku. Roczny wzrost wartości kredytów inwestycyjnych lekko przyspieszył i wynosi 3 proc. Słabsze wyniki związane są z portfelem kredytów walutowych - dodano.

Ich zdaniem jest to prawdopodobnie efekt ograniczania aktywności przez część eksporterów, np. branżę motoryzacyjną. Wyraźnie przyspieszył natomiast wzrost wartości kredytów złotowych, co jest efektem poprawy sytuacji finansów pozostałych firm.

Czytaj także:

"Dane NBP wskazują, że wynik finansowy netto polskich przedsiębiorstw wzrósł w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. o około 70 proc." - zauważono.

Dodano, że firmy zaciągają mniej kredytów hipotecznych. "Ich roczna dynamika spada nieustannie od lutego 2021 r., a osłabienie pod koniec 2021 r. było najsilniejsze od 2010 r." - przypomniano w środowym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego PIE". Według analityków to prawdopodobnie skutek skokowego wzrostu cen materiałów budowlanych oraz związanego z nim wstrzymywania inwestycji.

Mniejsze firmy w trudniejszej sytuacji

Analitycy zwrócili uwagę, że wartość kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorców indywidualnych "silnie hamuje". Przypomnieli, że jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG) stanowią 70 proc. polskich firm.

"Wartość zaciąganych przez nie kredytów wykazuje trend spadkowy od października ubiegłego roku, tj. od pierwszej podwyżki stóp procentowych NBP" - podkreślili.

Zastrzegli, że ostatnie dostępne dane pokazują, że w lutym 2022 r. kredyty inwestycyjne JDG osiągnęły najniższą wartość od 2017 r.

"Od tego czasu stopa referencyjna NBP wzrosła o 175 punktów bazowych" - podano.

PIE w najbliższych miesiącach oczekuje dalszego spadku wartości kredytów. Według przytoczonych przez analityków danych BIK sprzedaż kredytów inwestycyjnych mikroprzedsiębiorstw spadła w I kwartale o prawie 20 proc. "Najsilniej spadła wartość kredytów w przemyśle i budownictwie – to prawdopodobnie efekt pogorszenia wyników finansowych na skutek rosnących kosztów materiałów" - wskazano. Rośnie natomiast akcja kredytowa w branży handlowej – popyt w kraju osłabia się w niewielkim stopniu - podsumowano.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem