more_horiz
Gospodarka

Powstaną dwa nowe odcinki trasy S10. Umowy podpisane

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 12:41
Na konferencji prasowej podpisano umowy dotyczące budowy dwóch odcinków trasy S10 między Toruniem a Bydgoszczą. Jak poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, mają one być gotowe w 2026 roku. Wartość umów to ponad 836 mln zł.
Oba odcinki mają być gotowe za cztery lata.
Oba odcinki mają być gotowe za cztery lata.Foto: TT/Ministerstwo Infrastruktury

Szef resortu infrastruktury zaznaczył, że budowa kolejnych odcinków trasy łączącej Bydgoszcz z Toruniem, to kolejny krok w łączeniu nowoczesnej sieci drogowej w Polsce, której celem jest utrzymanie wzrostu gospodarczego.

- To dążenie do zrównoważonego rozwoju regionu - dodał.

Przypomniał, że trasa S10 stanowi jedno z głównych połączeń drogowych Polski i jest elementem transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. W docelowym kształcie połączy Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej.

Adamczyk dodał, że w kolejnym etapie GDDKiA skupi się na rozbudowie autostrady A1 na odcinku z Torunia do Łodzi. Minister przypomniał, że rozstrzygany jest właśnie przetarg na rozbudowę autostrady A2 na odcinku Łódź - Warszawa, w jego ocenie jeśli nie będzie wielu odwołań, podpisanie umowy mogłoby nastąpić we wrześniu.

Co obejmują umowy?

Podpisane dziś umowy dotyczą realizacji dwóch odcinków drogi ekspresowej S10. Pierwsza umowa o wartości 411 mln zł dotyczy odcinka Bydgoszcz Południe – Emilianowo z uwzględnieniem rozbudowy odcinka DK25. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa o długości blisko 9 km. Przebudowany zostanie węzeł Bydgoszcz Południe, wybudowany węzeł Emilianowo oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Czytaj także:


Druga umowa o wartości niespełna 426 mln zł obejmuje zaprojektowanie i budowę odcinka drogi ekspresowej o długości 21,2 km między Solcem Kujawskim a Toruniem. W trakcie budowy powstanie m.in. węzeł Solec oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. W ramach inwestycji powstanie 12 obiektów inżynierskich, w tym przejście dla dużych zwierząt, obejmujące nową drogę i sąsiadującą linię kolejową.

Planowany termin ukończenia obu inwestycji to 2026 r.

GDDKiA planuje w najbliższym czasie zawarcie umowy na projekt i budowę S10 na odcinku Toruń Zachód - Toruń Południe o długości 12 km. Prowadzone są także prace związane z rozstrzygnięciem przetargu na realizację S10 Emilianowo - Solec o długości 8,6 km.

PolskieRadio24.pl, PAP, md