more_horiz
Gospodarka

Obniżka podatków w Polsce. Wiceminister Soboń tłumaczy zmiany. "System jest teraz bardziej sprawiedliwy"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 11:17
- Po zmianach podatkowych, które weszły w życie 1 lipca tego roku mamy jeden system podatkowy za rok 2022, który oznacza niższe podatki, wyższą progresję podatkową, system który jest bardziej sprawiedliwy dla podatników - powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.
Obniżka podatków. Wiceminister Artur Soboń tłumaczy zmiany
Obniżka podatków. Wiceminister Artur Soboń tłumaczy zmianyFoto: PAP/Piotr Nowak

System podatkowy, który został wprowadzony, oznacza - według wiceministra finansów - wprowadzenie kwoty wolnej w takiej wysokości, w jakiej mają obywatele innych państw Europy Zachodniej.

- Za czasów naszych poprzedników mieliśmy system, w którym najbogatsi podatnicy najbardziej - na dobrą sprawę - na tych podatkach zyskiwali - podkreślił Artur Soboń.

Więcej płacą więcej zarabiający

Jak mówił wiceszef resortu finansów, całość obciążeń składkowo-podatkowych jest mniejsza. - Patrząc na obciążenia kosztu pracy mamy spadek o 5 pkt proc. jeśli chodzi o podatników - stwierdził.

Wiceminister finansów podkreślił, że podatnik, któremu przeciętne wynagrodzenie, skokowo wzrosło w ostatnich latach, dzisiaj ma mniejsze obciążenia podatkowo-składkowe. - Obciążenie podatkowo-składkowe dochodów pracowników wynosi obecnie 34,8 proc., a w roku 2015 było to 39,1 proc., a więc obniżyło się ono o 5 pkt. proc. - powiedział Artur Soboń.

Posłuchaj
00:29 x 1 Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że Polacy płacą w tym roku niższe podatki.mp3 Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że Polacy płacą w tym roku niższe podatki (IAR)

Dodał, że obecnie obowiązujące rozwiązania zwiększa progresję podatkową, co sprawia, że więcej płacą więcej zarabiający. - Dzisiaj każdy zarabiający do 18 tys. zł ma niższe obciążenia podatkowe, a zarabiający więcej - zawsze ma wyższe obciążenia niż przed 2021 r. - dodał.

"Warto się przyglądać podatkowi zryczałtowanemu"

Wiceszef MF zapowiedział także zmiany w CIT, które mają wyeliminować nietrafione rozwiązania i wzmocnić te, które zostały dobrze przyjęte przed podatników. W tym ostatnim przypadku wspomniał o dodatkowych, korzystnych zmianach w "estońskim CIT". Chodzi o rozwiązanie, w ramach którego firma płaci podatek dopiero wtedy, kiedy decyduje się na wypłatę zysków.

- Chcielibyśmy, aby w przyszłym roku dokonać analizy i od 2024 włączyć samorządy do partycypacji w dochodach z podatku zryczałtowanego, tak jak obecnie partycypują w dochodach z PIT. Skoro ten podatek robi się coraz bardziej popularny, to podzielmy się wpływami z samorządami - powiedział na sobotniej konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

Dodał, że rząd chce "dbać o balans między dochodami własnymi samorządów a subwencjami". - Mamy nie tylko duże samorządy, które mają duże wpływy własne, ale mamy także samorządy, dla których duże znaczenia mają subwencje i stabilizacja finansowa - powiedział Soboń.

Obecnie samorządy mają udziały we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i od osób prawnych.

Posłuchaj
00:20 x 2 Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że Polacy płacą w tym roku niższe podatki.mp3 Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że Polacy płacą w tym roku niższe podatki (IAR)

Stwierdził, że warto się przyglądać podatkowi zryczałtowanemu, bo jest on często wybierany przez podatników, ale na razie nie można mówić o zmianach stawek.

"Nie wiemy, jak konkurencja podejdzie do zmian"

Wiceminister finansów odniósł się też do wypowiedzi przedstawicieli opozycji, dotyczących podatków.

- Zderzamy się po stronie opozycji z brakiem jakichkolwiek pomysłów co do systemu podatkowego. Mamy tylko takie głosy jak Marka Belki, który mówił o podnoszeniu VAT do 25 proc. czy Rafała Trzaskowskiego, który utyskiwał na obniżkę podatków. Nie wiemy, jak konkurencja podejdzie do zmian, jakie wprowadziliśmy - stwierdził wiceminister Soboń.

Dodał, że wprowadzane obecnie obniżki podatków są możliwe dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, zwłaszcza VAT. Zaprezentował dane, według których, w 2015 r. luka VAT wynosiła 24,1 proc. szacowanych wpływów z tego podatku, a dochody z VAT stanowiły 6,8 proc. PKB, tymczasem w 2021 r. luka VAT spadła do 4,3 proc. szacowanych wpływów, a dochody wzrosły do 8,2 proc. PKB.

Artur Soboń przypomniał też, że poza zmianami podatkowymi, które weszły w życie, wprowadzony został m.in. PIT 0 proc. dla seniorów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego chcą nadal pracować czy PIT 0 proc. dla młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy.

Zobacz także:

Zobacz także: minister Marlena Maląg w "Sygnałach dnia"

PR24.pl, IAR, PAP, DoS