Stabilność strefy euro zagrożona. "Sytuacja gospodarcza wyraźnie się pogorszyła"
Strefa euro i większość krajów UE zmierzać będzie w kierunku recesji gospodarczej w ostatnim kwartale 2022 roku - wynika z jesiennej prognozy gospodarczej Komisji Europejskiej. To może zagrozić stabilności strefy euro.
2022-11-21, 11:44
- Sytuacja gospodarcza wyraźnie się pogorszyła i zmierzamy w kierunku dwóch kwartałów kurczenia się - powiedział na konferencji prasowej unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.
Władze wykonawcze UE skorygowały w górę swoją prognozę inflacji z lipca, przewidując, że ceny osiągną szczyt pod koniec roku i pozostaną wysokie w 2023 roku. Inflacja w 2022 roku wyniesie średnio 9,3 proc. w UE i 8,5 proc. w strefie euro - podała Bruksela.
"UE należy do najbardziej narażonych zaawansowanych gospodarek (na wysokie ceny), ze względu na geograficzną bliskość wojny i duże uzależnienie od importu gazu z Rosji" - podała Komisja Europejska w oświadczeniu.
"Kryzys energetyczny powoduje erozję siły nabywczej gospodarstw domowych i obciąża produkcję" dodano.
REKLAMA
Podczas gdy oczekuje się, że ceny spadną w 2023 roku, nadal przewiduje się, że inflacja wyniesie 7% w UE i 6,1% w strefie euro, po czym spadnie do 3% w UE i 2,6% w strefie euro w 2024 roku.
Prognoza UE opierała się na założeniu, że napięcia geopolityczne, takie jak wojna na Ukrainie, nie ulegną normalizacji ani eskalacji oraz że sankcje wobec Rosji pozostaną w mocy. Ale, jak powiedział Gentiloni, "wpływ przyjętych lub planowanych fiskalnych środków energetycznych dodaje niepewności do prognozy inflacji energetycznej."
- Europa jest dotknięta w większym stopniu przez wzrost cen energii. Ciepło dla europejskich gospodarek jest takie, że tak naprawdę spodziewamy się, że połowa krajów w strefie euro doświadczy co najmniej dwóch kwartałów ujemnego wzrostu. Innymi słowy, recesji - powiedział, nie wymieniając nazw państw.
W swojej najnowszej prognozie MFW oszacował, że strefa euro rozwinie się o 3,1% w 2022 roku, ale tylko o skromne 0,5% w 2023 roku. W przyszłym roku Niemcy i Włochy mają według prognoz odnotować odpowiednio -0,3% i -0,2% tempa wzrostu PKB.
REKLAMA
Ewentualne komplikacje gospodarcze w tych dwóch krajach mogą zachwiać wspólną walutą. Niemiecki "Die Welt" wspomniał ostatnio o możliwości rozpadu strefy euro.
2023 będzie trudniejszy niż 2022
Kristalina Georgiewa z MFW pochwaliła decydentów UE za zapewnienie "ukierunkowanego, terminowego i tymczasowego" wsparcia dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i stwierdziła, że główny nacisk należy położyć na oszczędności energii, aby przywrócić równowagę między podażą a popytem.
- Nie zamierzam słodzić: rok 2023 będzie trudniejszy niż 2022. Następna zima dla Europy może być jeszcze surowsza niż ta - oświadczyła.
- Dlaczego? Ponieważ europejscy decydenci działali bardzo szybko, aby napełnić magazyny gazu. Jeśli warunki pozostaną takie jak są, z Rosją nie dostarczającą gazu do Europy, to jak te magazyny gazu zostaną napełnione w przyszłym roku? - zapytała.
REKLAMA
UE przekroczyła 93% pojemności swoich podziemnych magazynów. Zakupy, choć udane, doprowadziły ceny gazu do rekordowych poziomów w sierpniu.
Ale Georgieva uderzyła w nutę optymizmu, argumentując, że obecny kryzys energetyczny będzie dużym impulsem dla zielonych technologii w taki sam sposób, w jaki pandemia przyspieszyła transformację cyfrową.
- Kluczowym pytaniem dzisiaj w Europie jest: Czy Europa może pozostać zjednoczona i czy społeczeństwo można wciągnąć na pokład w ten trudny czas? - zapytała retorycznie.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ Euronews/ mib
REKLAMA