Pieniądze na transformację energetyczną Lubelszczyzny. "Tam są inne uwarunkowana niż na Śląsku"

Transformacja energetyczna w województwie lubelskim będzie inaczej uwarunkowana niż na Śląsku, ale są pieniądze na zmiany - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że kopalnia węgla w Bogdance jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego tej części Polski.

2022-12-16, 12:30

Pieniądze na transformację energetyczną Lubelszczyzny. "Tam są inne uwarunkowana niż na Śląsku"
W październiku 2022 r. kopalnie w Polsce wydobyły ponad 4,3 mln ton węgla, a sprzedały przeszło 3,9 mln ton.Foto: LW Bogdanka/Twitter

Minister klimatu i środowiska zapytana przez "Dziennik Wschodni" o finansowanie transformacji energetycznej powiedziała, że sytuacja na Lubelszczyźnie, gdzie funkcjonuje kopalnia węgla w Bogdance, jest inna niż w pozostałych regionach górniczych.

- Musimy pamiętać o realizowanych już planach, o planowanych działaniach, o wpływie tego rodzaju działalności w ujęciu regionalnym. A to - jak mówimy o województwie lubelskim - jest inne niż właśnie w regionach górniczych. Tu wydobycie jest płytsze, nie jest metanowe. To ma zupełnie inny wymiar środowiskowy – powiedziała.

Wyższy poziom akceptacji społecznej

Anna Moskwa podkreśliła, że kopalnia jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego tej części Polski.

- Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie elektrowni w Kozienicach bez Bogdanki - wskazała i dodała, że w woj. lubelskim mamy wyższy poziom akceptacji społecznej dla wydobycia.

REKLAMA

- Wpływ na środowisko widzimy po badaniach. Samo funkcjonowanie kopalni na tym terenie nie jest na przykład czynnikiem decydującym o jakości powietrza - powiedziała.

- Biorąc to wszystko pod uwagę warto podkreślić, że transformacja w województwie lubelskim będzie inaczej uwarunkowana niż na Śląsku. Ale na zmiany, na transformację energetyczną pieniądze są - zapewniła.

Wskazała, że Lubelszczyzna ma do dyspozycji środki z programów: regionalnego, Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wsparcie dla wszystkich regionów górniczych

Jak przypomniała Anna Moskwa, Polska ma uzgodniony z Unią Europejską plan wygaszania wydobycia węgla, w którym zawierają się działania, jak ograniczenie zatrudnienia i "wiele innych zadań, które będziemy rozważać pod kątem korzyści finansowych, ale też innych; mających wymiar gospodarczy i społeczny".

REKLAMA

- Nasz rząd walczył o wsparcie dla wszystkich regionów górniczych - stwierdziła.

Dodała, że regiony, które nie otrzymają pieniędzy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, wciąż będą mogły skorzystać z innych źródeł finansowania.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej