Umowa Orlen-BP ws. dostaw ropy. Obajtek: pokrywa 15 proc. zapotrzebowania całego koncernu

2023-06-27, 11:29

Umowa Orlen-BP ws. dostaw ropy. Obajtek: pokrywa 15 proc. zapotrzebowania całego koncernu
Orlen z umową na dostawy ropy od koncernu BP. Foto: Robson90/Shutterstock

Orlen podpisał z brytyjskim koncernem BP umowę przewidującą dostawy w ciągu roku łącznie nawet ponad 6 mln ton ropy naftowej ze złóż na Morzu Północnym. To ok. 15 proc. zapotrzebowania na ropę całej zintegrowanej Grupy Orlen.

Informując o umowie z brytyjską firmą petrochemiczną BP, Grupa Orlen podkreśliła, że "zabezpieczyła kolejne dostawy ropy naftowej z norweskich złóż na Morzu Północnym".

Jak zapowiedziano, pierwszy tankowiec przypłynie do Naftoportu w Gdańsku w przyszłym kwartale.

Przykład skutecznie prowadzonej dywersyfikacji

Orlen dodał, że podejmowane działania są kontynuacją dywersyfikacji dostaw surowca, prowadzonej przez koncern na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Według spółki obecnie 100 proc. ropy naftowej trafia do Polski z kierunków innych niż rosyjski, m.in. z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego, a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej.

"Zakup surowca z norweskich złóż to kolejny przykład skutecznie prowadzonej przez nas dywersyfikacji dostaw ropy. Rozszerzenie portfolio o dodatkowy wolumen z Morza Północnego gwarantuje stabilne zaopatrzenie naszych rafinerii, a w konsekwencji niezakłócone dostawy paliw na wszystkie stacje Orlen w regionie" - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek.

6 mln ton wysokiej jakości surowca

Jak ocenił szef koncernu, kontrakt z BP może być potencjalnie punktem wyjścia do dalszej współpracy, także w obszarach związanych z zaangażowaniem obu firm w transformację energetyczną.

Orlen zaznaczył, że umowa, którą podpisał z firmą BP, obejmuje dostawy w sumie do 6 mln ton wysokiej jakości surowca z pewnego źródła przez rok. Jak podkreślono, to ilość, która stanowi ok. 15 proc. zapotrzebowania na ropę całej, zintegrowanej Grupy Orlen.

Pierwszy transport na przełomie sierpnia i września

W komunikacie prasowym Orlenu wyjaśniono, że ropa będzie dostarczana z Morza Północnego poprzez terminale w Gdańsku i Butyndze (na Litwie, gdzie w Możejkach działa Orlen Lietuva, jedyna rafineria w państwach bałtyckich).

"Pierwszy transport zaplanowany jest na przełomie sierpnia i września" - uściślił koncern.

Orlen zwrócił uwagę, że w ramach strategii dywersyfikacji dostaw buduje swój portfel importowy w oparciu o dostawy ropy naftowej pochodzącej z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego a także Zatoki Perskiej i Meksykańskiej.


Posłuchaj

dr Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen mówi o nowym kontrakcie na dostawy ropy naftowej od koncernu BP ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 7:02
+
Dodaj do playlisty

 

Ze złóż na Morzu Północnym Orlen odbiera takie gatunki ropy, jak: Forties, Oseberg, Johan Sverdrup, Troll, Grane, Brent czy Ekofisk. Z kolei z Afryki Zachodniej sprowadzana jest ropa Forcados i Bonny Light. W koszyku dostaw do koncernu znajdują się też wydobywane w USA gatunki: WTI, Bakken i Mars.


PR1,PR24.pl, IAR, PAP, Błażej Prośniewski, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej