Kolejne ułatwienia dla osób budujących domy. Sejm powiększył listę inwestycji bez pozwolenia
Wolnostojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2 będzie można wznosić bez pozwolenia na budowę - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Sejm przyjął przepisy w tej sprawie.
2023-08-18, 11:02
Sejm uchwalił ustawę o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wraz z poprawkami z zakresu budownictwa. Poprawki te dotyczą m.in. zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domów powyżej 70 m2, podobnie jak ma to dziś miejsce w przypadku domów do 70 m2.
Bez pozwolenia będzie można też stawiać m.in. przydomowe schrony do 35 m2 i kioski o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m2.
Budowa możne ruszyć natychmiast
- Rozszerzamy katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Znajdą się w nim m.in. domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 m2. W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemalże natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych - zauważył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Jak wskazał resort, zmienione przepisy wyłączają możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia budowy takiego domu. Dodano, że pozostanie obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.
REKLAMA
Ministerstwo zaznaczyło, że opcja budowy na podstawie uproszczonego zgłoszenia dotyczy wyłącznie wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.
"Tym samym taki dom musi być budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a nie w celu sprzedaży czy najmu" - podkreśliło MRiT.
Mniejsze obciążenie dla inwestorów
Wiceminister Piotr Uściński dodał, że uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego to jeden z priorytetów obecnego rządu.
- Robimy kolejny krok w tym kierunku. Nowelizacja prawa budowlanego zmniejszy obciążenie zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej - stwierdził.
REKLAMA
Uchwalone przepisy przewidują, że bez pozwolenia na budowę będzie można stawiać m.in. przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m2 przeznaczone do ochrony użytkowników budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed skutkami zagrożeń np. militarnych.
Ponadto umożliwiają uzyskiwanie uprawnień do projektowania w ograniczonym zakresie przez osoby posiadające tytuł zawodowy technika albo dyplom zawodowy, albo dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Przepisy zwiększają też zakres uprawnień osób posiadających uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w ograniczonym zakresie.
Ustawa o NABE wraz ze zmianami dotyczącymi budownictwa zostanie skierowana do rozpatrzenia przez Senat.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA