Wyższe limity zamrożenia cen energii zatwierdzone przez Sejm. Wystarczy już tylko podpis prezydenta

2023-08-19, 10:45

Wyższe limity zamrożenia cen energii zatwierdzone przez Sejm. Wystarczy już tylko podpis prezydenta
Projekt przepisów wprowadza zmiany w sposobie obliczania limitu ceny dla przedsiębiorstw obrotu, które dokonują sprzedaży prądu do odbiorców końcowych.Foto: Yevhen Prozhyrko/Shutterstock

Sejm przegłosował ostateczną wersję ustawy zwiększającej limity zużycia energii po zamrożonych cenach. Dzięki temu przeciętna polska rodzina zapłaci w tym roku za prąd od 3.000 do nawet 4.000 zł mniej. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa zamrażająca ceny energii na poziomie z ubiegłego roku obowiązuje od stycznia 2023 r. Rząd przyjął nowelizację ustawy, na mocy której obowiązujący limit zużycia energii po zamrożonej stawce zostanie podniesiony z 2.000 kWh do 3.000 kWh w przypadku wszystkich gospodarstw domowych.

Z jeszcze wyższego limitu skorzystają rodziny z osobami niepełnosprawnymi - do 3.600 kWh, oraz gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny i rolnicy - limit zużycia został podniesiony do 4.000 kWh.

To znacznie więcej, niż przeciętne zużycie energii elektrycznej, które wynosi w polskich domach ok. 2.000 kWh rocznie.

Nadpłata na poczet kolejnej faktury

W ocenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, dzięki zastosowaniu rządowej Tarczy Solidarnościowej i wyższym limitom cen energii, przeciętna polska rodzina zapłaci w tym roku za energię od 3.000 do nawet 4.000 zł mniej. Energia zużyta poniżej limitu będzie kosztowała tyle, ile w zeszłym roku, czyli ok. 41 gr za 1 kWh netto. Te gospodarstwa domowe, które przekroczą podwyższony limit, za zużytą powyżej niego energię zapłacą ok. 69 gr za 1 kWh.

Wyższe limity obejmą wszystkie gospodarstwa domowe, również te, które przed wejściem w życie zwiększenia wsparcia w ramach Tarczy Solidarnościowej przekroczyły dotychczasowy limit. Ewentualna nadpłata zostanie zaliczona na poczet kolejnej faktury.

Rząd zdecydował także o obniżeniu od października ceny energii dla samorządów, podmiotów wrażliwych oraz małych i średnich firm z ok. 78 gr do 69 gr za 1 kWh.

Ceny nie wzrosły rok do roku

Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej ceny netto energii elektrycznej w Polsce dla gospodarstw domowych zostały zamrożone i nie wzrosły rok do roku. Wynoszą one nieco ponad 40 gr za 1 kWh (ok. 10 eurocentów) i są jednymi z najniższych w Europie, podczas gdy średnia unijna to 25 eurocentów.

Taniej niż w Polsce było m.in. w Serbii, na Węgrzech i w Albanii, a najdrożej w Czechach, Grecji i Irlandii, gdzie ceny energii dla gospodarstw domowych sięgały 40 eurocentów za 1 kWh.

Zgodnie z postanowieniami Tarczy Solidarnościowej różnica w cenie jest pokrywana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, który finansują wytwórcy energii, budżet państwa i - zgodnie z nowelizacją ustawy - spółki węglowe.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej