Odrzańska Droga Wodna ma parametry drogi międzynarodowej. Gróbarczyk: otwarta droga do Berlina

Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej i przede wszystkim może odbywać się na niej swobodna żegluga - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W Gryfinie podpisano porozumienie dotyczące współpracy w zakresie transportu wodnego oraz uruchomienia nowego portu w Elektrowni Dolna Odra.

2023-09-28, 13:30

Odrzańska Droga Wodna ma parametry drogi międzynarodowej. Gróbarczyk: otwarta droga do Berlina
Odra otwiera Port Szczecin-Świnoujście na wszystkich operatorów, a przede wszystkim na transport, który za chwilę będzie płynął do nas z Berlina. Foto: Histogram/Shutterstock

W Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) Wody Polskie RZGW Szczecin oraz Elektrownia Dolna Odra Grupa PGE podpisały porozumienie o współpracy. Dotyczy ono transportu wodnego oraz uruchomienia portu w Elektrowni Dolna Odra przy wykorzystaniu Odrzańskiej Drogi Wodnej.

- Dla nas to będzie pierwszy namacalny przykład funkcjonowania Odrzańskiej Drogi Wodnej po jej modernizacji, czyli zbudowaniu wszystkich ostróg oraz przede wszystkim przebudowie mostu w Podjuchach - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

"Odra pozwoliła dokończyć inwestycję"

- Odrzańska Droga Wodna ma już parametry drogi międzynarodowej, a przede wszystkim może odbywać się na niej swobodna żegluga - podkreślił wiceszef resortu infrastruktury.

Jak przekazał, pierwszym portem, który będzie "beneficjentem tego transportu" ma być Elektrownia Dolna Odra.

REKLAMA

- Odra otwiera przede wszystkim Port Szczecin-Świnoujście na wszystkich operatorów, a przede wszystkim na transport, który - mam nadzieję - za chwilę będzie płynął do nas z Berlina, a my będziemy płynąć do Berlina łącząc się z całą siecią europejskich dróg śródlądowych - mówił Marek Gróbarczyk.

Wiceminister Infrastruktury podkreślił też, że jest to pierwsza droga wodna w pełni zmodernizowana i w pełni mogąca być wykorzystana do żeglugi.

- My nabrzeże już wybudowaliśmy, to spowodowało, że mogliśmy wybudować inwestycję Elektrownia PGE Gryfino 2050, czyli dwa bloki gazowe. Odra pozwoliła nam w terminie, w budżecie dokończyć inwestycję - podkreślił dyrektor generalny Elektrowni Dolna Odra Sylwester Chruszcz.

Nabrzeże dla bezpieczeństwa energetycznego

Gazociąg przyłączeniowy Przywodzie - Dolna Odra przekazano do eksploatacji we wtorek na terenie węzła przyłączeniowego do elektrowni PGE Gryfino 2050 (woj. zachodniopomorskie). Inwestycja Gaz-Systemu pozwoli na zasilenie gazem ziemnym dwóch budowanych bloków gazowo-parowych.

REKLAMA

- 2-3 tyg. temu na naszą stację rozruchową dopłynął wielki kocioł, właśnie Odrą. To Odra spowodowała, że my dzisiaj możemy robić takie inwestycje w Gryfinie, ale nasze ambicje sięgają dużo dalej. My chcemy, żeby to nabrzeże po korektach, po modernizacji, odpowiadało jeszcze wyższym wyzwaniom, czyli bezpieczeństwu energetycznemu - dodał dyrektor Chruszcz.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej