"Będę głosował za, będę za podwyżkami". Wiceminister zdrowia o obywatelskim projekcie ustawy
Będę głosował za, będę za podwyżkami - powiedział w środę w audycji "Sedno Sprawy" Radia Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o to, jak zagłosuje nad obywatelskim projektem ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek, gdy ten trafi do Senatu.
2023-12-06, 11:30
Waldemar Kraska pytany o to, jak zagłosuje nad projektem nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, kiedy trafi on do Senatu i czy popiera te rozwiązania, zaznaczył, że ten projekt niesie dość duże konsekwencje finansowe.
Podkreślił, że pielęgniarki i pielęgniarze to bardzo ważny element ochrony zdrowia.
- Ja nawet czasem mówię, że najważniejszy, bo może tej pracy tak bardzo nie widzimy, ale ona jest naprawdę bardzo ważna - zaznaczył.
- Myślę, że te godziwe zarobki są jak najbardziej potrzebne - dodał.
REKLAMA
Podwyższenie współczynnika pracy
Obecny wiceminister zdrowia dodał, że przed nowym ministrem zdrowia stanie wiele wyzwań, w tym także te, związane z wynagrodzeniami.
- Będę głosował za, będę za podwyżkami - podsumował Waldemar Kraska.
Proponowana w nowelizacji zmiana dotyczy podwyższenia współczynnika pracy dla czterech z dziesięciu grup zawodowych. Poprawka ma na celu zmniejszenie dysproporcji pomiędzy gwarantowanymi najniższymi wynagrodzeniami zasadniczymi pracowników należących do grupy stażystów, lekarzy i lekarzy dentystów bez specjalizacji oraz grupy pozostałych zawodów medycznych związanych bezpośrednio z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
Wymagane wykształcenie lub specjalizacja
Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami podstawą ustalenia współczynnika pracy na danym stanowisku jest wymagane wykształcenie lub specjalizacja, jednocześnie ustalanie poziomów najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych i pracowników działalności podstawowej ma następować tylko raz w roku, w stałej dacie 1 lipca każdego roku kalendarzowego.
REKLAMA
Skutkiem tego jest to, że część pracowników otrzymuje wynagrodzenie niższe, niż wynika to z ich faktycznych kwalifikacji.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA