Rekordowe inwestycje EBOR w Polsce. Czy uda się to powtórzyć w 2024 roku?
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestował w 2023 r. w Polsce 1,3 mld euro, najwięcej w historii, wobec 0,99 mld euro rok wcześniej - podano w komunikacie. Bank ocenia, że wynik może być trudny do powtórzenia w 2024 r. Polska była 3. największym odbiorcą finansowania EBOR w 2023 r., po Ukrainie (ponad 2 mld euro) i Turcji (blisko 2,5 mld euro).
2024-01-25, 13:47
Regionalna dyrektor EBOR na Polskę i państwa bałtyckie Elisabetta Falcetti powiedziała dziennikarzom, że środki alokowane w Polsce odpowiadały za ok. 10 proc. całości inwestycji EBOR w ubiegłym roku, a wynik w ujęciu nominalnym może być trudny do powtórzenia w bieżącym roku.
Dodała, że ok. 75 proc. inwestycji w Polsce dotyczyło obszaru "zielonego" finansowania, wobec minimum 50-proc. celu banku w przypadku nowych inwestycji.
Dodatkowa opcja
- Uważam, że "zielony" obszar pozostanie kluczowy i priorytetowy, co koresponduje z lukami, jakie obserwujemy na rynku oraz z wyzwaniami stojącymi przed Polską. Odnotowujemy potężne potrzeby inwestycyjne w celu dekarbonizacji nie tylko w ramach produkcji energii elektrycznej, ale także w przemyśle czy transporcie - powiedziała Elisabetta Falcetti.
- Trudno jest powiedzieć, jaki będzie poziom finansowania EBOR dla Polski w 2024 r., ponieważ chcemy pozostać na rynku jako dodatkowa opcja, żeby nie wypierać sektora prywatnego. Będzie to zależeć od rozwoju sytuacji na rynku czy geopolityki. Powiedziałabym, że poprzedni rok był wyjątkowy i trudno będzie osiągnąć taki sam wynik. Nie stawiamy sobie celów dla poszczególnych krajów. Obserwujemy rynek i jeżeli jest taka potrzeba to wkraczamy, żeby wypełnić luki finansowania - dodała.
Elisabetta Falcetti poinformowała, że EBOR rozpoczął pracę nad nową 5-letnią strategią dla Polski, która będzie konsultowana z polskimi władzami i zainteresowanymi stronami.
REKLAMA
W 2023 r. EBOR zainwestował m.in. 140 mln EUR w pierwszą polską farmę wiatrową offshore Baltic Pipe. Bank objął także część emisji banków Pekao i Santandera w ramach wypełnienia wymogu MREL.
Od 1991 r. EBOR zainwestował w Polsce 13,9 mld euro, z czego 92 proc. przypadło na sektor prywatny.
Pytania o stawkę WIRON
Dyrektor poinformowała, że zgodnie z przyjętą strategią EBOR nie będzie finansował nowych mocy wytwórczych w obszarze energii nuklearnej, natomiast może angażować się w atom w ramach projektów związanych z bezpieczeństwem.
Zapytana o możliwość emisji przez EBOR instrumentów opartych o stawkę WIRON Elisabetta Falcetti powiedziała, że będzie to możliwe w dalszej części reformy wskaźników referencyjnych w Polsce, w tym po pierwszych emisjach przez Ministerstwo Finansów długu odnoszących się do nowej stawki.
REKLAMA
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA