Rodzina na swoim jeszcze działa, będzie leasing mieszkań

2011-07-14, 15:13

Rodzina na swoim jeszcze działa, będzie leasing mieszkań
. Foto: Mtaylor848/Wikimedia Commons/lic. CC

Wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń w Sejmie zapewniał, że wnioski o dopłaty RNS złożone odpowiednie wcześnie będą jeszcze rozpatrzone. Zapowiedział też stworzenie możliwości nabywania mieszkań bez kredytów hipotecznych.

Wnioski złożone w ramach programu „Rodzina na swoim” przed dniem wejścia w życie przepisów wygaszających program, będą rozpatrywane w oparciu o ustawę sprzed nowelizacji - zapewnił Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wiceminister odpowiadał na pytania posłów Platformy Obywatelskiej w sprawie ułatwienia nabycia mieszkania młodym Polakom po zakończeniu programu "Rodzina na swoim".

Mieszkania na wynajem

Przedstawiciel ministerstwa poinformował posłów, że w jego resorcie przygotowany został projekt zmiany ustawy o ochronie praw lokatorów. Jest po konsultacjach i czeka na przyjęcie przez rząd. Ma dotyczyć mieszkań będących w zasobie skarbu państwa i gmin. Dwa inne projekty zostały poddane konsultacji społecznej, która potrwa do końca miesiąca. Pierwszy projekt dotyczy reformy wsparcia budownictwa społecznego realizowanego najczęściej przez TBS-y.

Styczeń powiedział, że ministerstwo chce rozwinąć akcję budownictwa na wynajem, bez prawa dojścia do prawa własności, ale jednocześnie bez udziału środków własnych.

Mieszkania na wynajem z możliwością ich nabycia

Druga ustawa, roboczo nazwana „społecznymi grupami mieszkaniowymi” ma być skierowana do osób, które nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych biorąc kredyt hipoteczny.

Mechanizm przypomina leasing. Zwykle obejmuje on nieruchomości i auta, gdzie po odpowiednio długim okresie wynajmowania przedmiotu można przejąć jego własność. W przypadku ogłosznej we czwartek ustawy o mieszkaniach polega to na tym, że płacony czynsz ma pokryć koszty mieszkania poniesione prez dewelopera. Gdy to się stanie po odpowiedniej liczbie miesięcy płacenia, najemca będzie mógł przejąć od dewelopera mieszkanie na własność. Dzięki temu będzie można nabyć mieszkanie na własność bez zaciągania kredytu hipotecznego, który zwykle jest droższy i trudniejszy do zdobycia.

tk

Polecane

Wróć do strony głównej