Co robić z OFE? Rząd przedstawi raport o emeryturach

Raport przedstawiają ministrowie finansów i pracy. Dotyczy działania systemów emerytalnych, zawiera zalecenia dotyczące OFE.

2013-06-26, 10:08

Co robić z OFE? Rząd przedstawi raport o emeryturach
Minister finansów Jacek Rostowski. Foto: PAP/EPA/NICOLAS BOUV

Posłuchaj

Relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR): raport o OFE
+
Dodaj do playlisty

 Wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawią raport z przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego.

Na polecenie premiera Donalda Tuska raport został uzupełniony o rekomendacje wskazujące na zmiany dotyczące OFE.

Zdaniem premiera status quo jest nie do utrzymania, gdyż system ten zbudowany został w sposób niedoskonały. Premier zapowiedział, że po publikacji raportu odbędzie się dyskusja o tym, co dalej z OFE, a za tydzień we wtorek rząd zdecyduje, czy przyjąć ten dokument.

Donald Tusk uchylił się we wtorek od odpowiedzi na pytanie, jakie będą rekomendacje do raportu. Dodał, że liczy na rzetelną dyskusję o tym, co dalej zrobić z OFE. Jak powiedział, zależało mu na tym, by raport był pozbawiony jakiejkolwiek tezy politycznej. Dlatego też jest podzielony na opis tego, co przyniosły OFE oraz rekomendacje w związku ze stanem rzeczy. - Można dyskutować z koncepcjami i liczę na uczciwą do bólu dyskusję, co dalej zrobić z OFE, ale nie sposób dyskutować z  liczbami – mówił.

REKLAMA

Obecnie do OFE odprowadzane jest 2,8 procent podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. Po wejściu w życie w 1999 roku reformy emerytalnej było to 7,3 procent.

W 2011 roku składka do Otwartych Funduszy Emerytalnych została zmniejszona do 2,3 procent, a pozostała jej część trafiła na specjalne subkonta w ZUS-ie i była waloryzowana o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej