Ministerstwo Finansów przedłuża terminy zapłaty podatków. Zobacz listę zmian

2020-07-01, 14:21

Ministerstwo Finansów przedłuża terminy zapłaty podatków. Zobacz  listę zmian
Zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r.Foto: Shutterstock

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w związku ze związanymi z pandemią COVID-19 utrudnieniami w prowadzeniu działalności gospodarczej przesunięte zostają terminy zapłaty podatków tak dla firm, jak i obywateli.

Poniżej przedstawiamy listę zmian i ułatwień dla podatników PIT, CIT, VAT i akcyzy oraz termin, do którego gminy mogą przesunąć zapłatę rat podatku od nieruchomości.

Przedłużone terminy w podatkach CIT i PIT

Do 31 lipca 2020 r. przesunięto termin złożenia zeznania CIT-8 i wpłaty należnego podatku organizacjom pozarządowym, czyli podatnikom:

- którzy osiągają wyłącznie dochody wolne od CIT,

- dla których przychody z działalności w sferze pożytku publicznego stanowią co najmniej 80% wszystkich przychodów.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock_laptop-1200.jpg
Pierwsze rozliczenia PIT według niższej stawki. Spore oszczędności dla podatników

Przesunięcie terminu dotyczy podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 r.

Przedłużony termin złożenia informacji podatkowej

Do końca siódmego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat, wydłużono termin sporządzenia i przesłania informacji podatkowych IFT-2R przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 r.


Powiązany Artykuł

EN_prem1200.jpg
Kto podnosił, a kto obniżał w Polsce podatki. PiS pokazał zestawienie rządów PO-PSL i swoich

Podatnicy PIT: wydłużony termin wpłaty zaliczki

Płatnikom podatku PIT, którzy ponieśli negatywne konsekwencje z powodu COVID-19, wydłużono termin przekazania do urzędu skarbowego: zaliczek na podatek i zryczałtowanego podatku dochodowego, pobranych w marcu, kwietniu i maju od wynagrodzeń z pracy, umów zlecenia i o dzieło oraz z praw autorskich i praw pokrewnych:

- do 20 sierpnia 2020 r. (pobranych w marcu),

REKLAMA

- do 20 października 2020 r. (pobranych w kwietniu),

- do 20 grudnia 2020 r. (pobranych w maju).

Nowa matryca stawek VAT nie od kwietnia, ale od 1 lipca 2020 r.

Nie od kwietnia, ale od 1 lipca 2020 r. są stosowane nowe zasady dotyczące stawek podatku VAT – tzw. nowa matryca stawek VAT (które pierwotnie miały obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.).

Chodzi o: nowe wykazy towarów i usług objętych obniżonymi stawkami VAT, czyli nowe załączniki nr 3 i 10 do ustawy VAT oraz nowy system identyfikowania towarów i usług na potrzeby stosowania stawek VAT, tzn.:

REKLAMA

- towary będą identyfikowane za pomocą Nomenklatury scalonej (CN),

- usługi będą identyfikowane wg aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2015.

Nowy JPK_VAT od 1 października 2020 r.

Regulacje dotyczące nowego JPK_VAT wejdą w życie od 1 października 2020 r. - dla wszystkich podatników, bez względu na ich wielkość.

Podatek od sprzedaży detalicznej – przedłużenie terminu zawieszenia ustawy

Do końca 2020 r. zawieszono podatek od sprzedaży detalicznej. Bez tego zawieszenia płatność podatku rozpoczęłaby się w połowie roku za okresy rozliczeniowe od lipca 2020 r. W efekcie podatnicy nie będą płacić podatku za lipiec-grudzień 2020.

REKLAMA

Przedłużenie płatności rat podatku od nieruchomości

Nie dłużej niż do 30 września 2020 r. każda rada gminy, w ramach swojej autonomii podatkowej, może przedłużyć wskazanym grupom przedsiębiorców i organizacjom pozarządowym - których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku COVID-19 - terminy płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r.


Powiązany Artykuł

ET94_RCXQAYTC3e.jpg
Minister finansów: nie planujemy podwyższać podatków dla obywateli

Przedłużenie terminów w zakresie podatku akcyzowego

Do 31 sierpnia 2020 r. przedłużono obowiązywanie okresu przejściowego, w którym można stosować dotychczasowe przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie opodatkowania akcyzą paliw opałowych.

Tym samym, przedsiębiorcy handlujący paliwami opałowymi i nabywcy takich paliw, mogą do końca sierpnia 2020 r. sprzedawać lub kupować paliwa do celów grzewczych bez konieczności składania zgłoszeń rejestracyjnych uproszczonych w zakresie podatku akcyzowego. W tym okresie podmioty te będą też mogły pobierać i składać oświadczenia o przeznaczeniu tych paliw w postaci papierowej.

Podatek akcyzowy dotyczący papierosów elektronicznych

W rozporządzeniu z 30 czerwca 2020 r. Minister Finansów zaniechał poboru akcyzy w odniesieniu do płynu do papierosów elektronicznych lub wyrobów nowatorskich, w stosunku do których obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstanie w okresie od 1 lipca 2020 r. do 30 września 2020 r.

REKLAMA

Rozporządzenie weszło w życie 1 lipca 2020 r.

Od 1 lutego 2018 r. do 30 czerwca 2020 r., ww. wyroby były objęte stawką zerową.

Przedłużenie niektórych terminów związanych z dokumentacją cen transferowych i informacją o cenach transferowych

Na mocy ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1086), wprowadzono kolejne ułatwienia dotyczące cen transferowych.

Ułatwienia te obejmują przedłużenie terminów na złożenie informacji o cenach transferowych (TPR) i na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych: 

REKLAMA

- do 31 grudnia 2020 r. – w przypadku gdy termin ten (określony wg przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) upływa w okresie od 31 marca 2020 r. do 30 września 2020 r.,

- o 3 miesiące – w przypadku gdy termin ten (określony wg przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) upływa w okresie od 1 października 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.,

- na dołączenie grupowej dokumentacji cen transferowych do dokumentacji lokalnej - do końca trzeciego miesiąca, licząc od dnia następującego po dniu, w którym upłynął przedłużony termin do złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Ministerstwo Finansów, PAP, IAR, PR 24, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej