more_horiz
Gospodarka

Polska za likwidacją barier na unijnym rynku usług cyfrowych. Trwają konsultacje ws. nowego prawa

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 09:48
Eliminowanie barier na jednolitym unijnym rynku usług cyfrowych i przegląd zapisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści znalazły się w stanowisku polskiego rządu zgłoszonym w konsultacjach projektu pakietu o usługach cyfrowych – informuje resort cyfryzacji.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Jak podało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, w ramach otwartych europejskich konsultacji publicznych planowanego pakietu działań w ramach aktu prawnego o usługach cyfrowych (DSA – Digital Services Act), w stanowisku polskiego rządu m.in. zwrócono uwagę na konieczność eliminowania barier utrudniających prawidłowe działanie jednolitego rynku usług cyfrowych.

Ochrona praw użytkowników internetu

– Będzie to możliwe na przykład poprzez modernizację istniejących rozwiązań prawnych, wyeliminowanie luk oraz spójne stosowanie przyjętych w Unii Europejskiej zasad, a także objęcie nowymi przepisami podmiotów z państw trzecich, które działają na rynku UE – powiedział minister Marek Zagórski.

W stanowisku polski rząd zauważa też, że nadszedł czas, aby dokonać przeglądu zapisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści i szerzej zasad moderowania treści przez pośredników internetowych. Jak podało Ministerstwo Cyfryzacji, w tym obszarze rząd wyraził poparcie dla działań, które zapewnią większą pewność prawa – w tym dla pośredników internetowych – i zapobiegną fragmentacji rynku wewnętrznego, przyczynią się do ochrony praw podstawowych użytkowników internetu, w tym użytkowników mediów społecznościowych i do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci, wprowadzą skuteczny nadzór nad rynkiem, w odniesieniu do moderacji treści przez pośredników.

sztuczna inteligencja shuttestock-1200.jpg
Rząd przyjął strategię rozwoju sztucznej inteligencji. Znamy jej szczegóły

Zróżnicowane podejścia do implementacji Dyrektywy

Minister Zagórski zaznaczył, że rząd podkreślił w stanowisku, iż internet nie jest taki sam jak w 2000 r., kiedy to przyjęta została Dyrektywa o handlu elektronicznym. Od tego czasu skala korzystania z usług cyfrowych, modele biznesowe i różnorodność oferowanych usług znacząco się zmieniły.


– Do tego państwa członkowskie przyjęły zróżnicowane podejścia do implementacji tej Dyrektywy, co negatywnie oddziałuje na świadczenie usług cyfrowych w całej UE. To tylko jeden z argumentów uzasadniających prace nad nowym, unijnym aktem prawnym o usługach cyfrowych i stworzeniem jasnych, przejrzystych i systemowych regulacji wzmacniających jednolity rynek cyfrowy UE – ocenił szef resortu cyfryzacji.

Komisja Europejska planuje przedstawienie, przygotowanych w ramach pakietu DSA, inicjatyw legislacyjnych pod koniec grudnia 2020 r.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS