Polscy naukowcy opracują "oczyszczalnię przyszłości". Oprócz czystych ścieków, odzysk surowców, wody i energii

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło do I etapu konkursu na technologię oczyszczalni ścieków przyszłości trzech wykonawców. Budżet programu finansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 27 mln zł.

2021-04-29, 06:45

Polscy naukowcy opracują "oczyszczalnię przyszłości". Oprócz czystych ścieków, odzysk surowców, wody i energii
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Holly Guerrio/Shutterstock

W I etapie, prace z udziałem wszystkich zakwalifikowanych wykonawców zakończą się testami instalacji w warunkach eksperymentalnych, w wielkości minimum 5 proc. docelowej skali projektowanej oczyszczalni. Testy mają udowodnić, że instalacje działają i mają odpowiednie parametry. W etapie II, do którego dopuszczony zostanie jeden wykonawca nastąpi zaś uruchomienie pełnoskalowego demonstratora opracowanej technologii i optymalizacja jego działania.

Trzej dopuszczeni do I etapu wykonawcy to konsorcjum: Fine Bubble Technologies oraz 21stopni; firmy WTT Innowacje oraz Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne.

Patrzenie na ścieki jak na zasoby

Powiązany Artykuł

kran woda 1200.jpg
Woda dobrem deficytowym? Każdy może ograniczyć marnotrawstwo

Jak przypomniało NCBR, aby nastąpił przełom w funkcjonowaniu oraz postrzeganiu oczyszczalni, potrzebne są rozwiązania, które nie tylko umożliwią usunięcie ze ścieków różnorodnych zanieczyszczeń, ale także pozwolą na maksymalny odzysk surowców, wody i energii.

Oczyszczalnia tego typu tworzy gospodarkę obiegu zamkniętego, w której cenne surowce są odzyskiwane z odpadów, a nie pochodzą z surowców kopalnych. Dzięki temu zanieczyszczenia nie będą trafiały ani do rzek, ani na składowiska odpadów, co stanowi dziś nabrzmiały problem.

REKLAMA


– Postawiliśmy sobie za cel zmianę postrzegania strumienia ścieków komunalnych jako zła koniecznego. W naszym przedsięwzięciu uczymy patrzenia na ścieki jak na zasoby: wody, energii, surowców wtórnych – przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych wymogów stawianych zakładom oczyszczania ścieków, takich jak zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego oraz optymalizacja kosztów eksploatacji oczyszczalni – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki.

Jak dodał, innowacją będzie również zapewnienie obiegu zamkniętego biogenów w naturze.

– Umożliwi to ograniczenie produkcji nawozów sztucznych i da możliwość budowy ekologicznego rolnictwa przy zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych oraz zapewnieniu obiegu zamkniętego wody w przemyśle i w infrastrukturze komunalnej miast – podkreślił dyrektor NCBR.
Największym wyzwaniem dla projektu jest usunięcie ze ścieków mikrozanieczyszczeń pochodzących z farmaceutyków i pestycydów, a także wyeliminowanie metali ciężkich.

Zamiast odpadów pełnowartościowe materiały

Jak wskazują eksperci NCBR, aby stworzyć nowe szanse rozwojowe dla sektora gospodarki wodno-ściekowej w Polsce, należy rozwiązać kilka podstawowych problemów. Główne wyzwania to: odnowa i odzysk wody, ograniczenie utraty pierwiastków biogennych oraz zanieczyszczenia nimi środowisk wodnych, usunięcie ze ścieków mikrozanieczyszczeń, odzysk energii i energooszczędność procesów technologicznych oraz efektywne zagospodarowanie osadów ściekowych.

REKLAMA


Dzięki innowacyjnej technologii, którą opracują firmy biorące udział w przedsięwzięciu "oczyszczalnia przyszłości", obiekty te mają się stać "fabrykami surowców". Zamiast odpadów będą produkować pełnowartościowe materiały do ponownego wykorzystania w gospodarce – zaznacza NCBR.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej