GDDKiA ujawniła która firma wygrała przetarg na budowę obwodnicy Pułtuska
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę inwestycji. Oferta firmy Strabag została uznana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Pułtuska. Powstanie ona w ciągu drogi krajowej numer 61. To jedna z dziewięciu mazowieckich węzłów komunikacyjnych, realizowanych w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
2021-04-30, 15:20
Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa blisko 20 kilometrów trasy. Złoży się na nią prawie 17 kilometrów nowego fragmentu drogi w ciągu trasy krajowej numer 61 omijającego Pułtusk po zachodniej stronie oraz blisko 3 kilometry drogi krajowej numer 57 poprowadzonej nowym śladem i omijającej Kleszewo oraz Przemiarowo.
Powiązany Artykuł
Premier: z Funduszu Rozwoju Dróg wsparcie w 2021 r. na kwotę ponad 3,25 mld zł
Jak odblokować Pułtusk ?
Podstawowym celem budowy obwodnicy Pułtuska jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 57 i 61. Planowana jest rozbudowa całego przebiegu drogi krajowej nr 61 biegnącej z Warszawy do rozwidlenia z drogą krajową nr 57.
Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Pułtusku. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Drogi krajowej nr 57 i 61 stanowią popularne trasy dojazdu mieszkańców stolicy i Mazowsza na Warmię i Mazury.
Ruch drogowy zostanie wyprowadzony także z sąsiednich miejscowości: Kacice, Kleszewo, Przemiarowo.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.
Powiązany Artykuł
Program budowy 100 obwodnic. GDDKiA podsumowuje dotychczasowe prace
Program 100 obwodnic
Obwodnica Pułtuska to jedna z dziewięciu takich inwestycji w województwie mazowieckim. Została ona ujęta w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
REKLAMA
Pod koniec zeszłego roku podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę nowej trasy, która stanie się obwodnicą Lipska. Jest to pierwsza inwestycja w ramach programu budowy stu obwodnic z podpisanym kontraktem na budowę.
Dla sześciu kolejnych: Łącka, Ostrołęki, Siedlec, Skaryszewa, Sokołowa Podlaskiego i Zwolenia trwa proces projektowy związany z przygotowaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej. W tym tygodniu podpisano też umowę na prace przygotowawcze do budowy obwodnicy Ciechanowa.
IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA
REKLAMA