more_horiz
Gospodarka

Pandemia a świąteczna turystyka. Spada liczba rezerwacji w hotelach

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 07:55
- W związku z sytuacją pandemiczną o 10-20 proc. spadła liczba rezerwacji świątecznych w hotelach - poinformował sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński. Jego zdaniem wprowadzone przez rząd do 17 grudnia dodatkowe obostrzenia wzbudziły u gości dodatkową niepewność.
Branży nie pomaga także - w sytuacji rozwoju czwartej fali zachorowań - brak przepisów o certyfikatach covidowych.
Branży nie pomaga także - w sytuacji rozwoju czwartej fali zachorowań - brak przepisów o certyfikatach covidowych.Foto: Shutterstock/Dmitry Kalinovsky

Jak zaznaczył sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński, święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok tradycyjnie były bardzo dobrym okresem dla branży hotelarskiej.

- Przed pandemią coraz bardziej popularnym sposobem spędzania rodzinnych świąt stawał się pobyt w hotelu, z kolei kalendarz przed samymi świętami wypełniały rezerwacje firmowe, głównie spotkania przedświąteczne pracowników - podkreślił.

Brak stabilności sytuacji

Zdaniem przedstawicieli branży wprowadzone przez rząd do 17 grudnia dodatkowe obostrzenia wzbudziły u gości niepewność dotyczącą tego, jak będzie wyglądała możliwość spędzania czasu świąteczno-noworocznego poza domem.

Ten brak stabilności sytuacji powoduje, że w hotelach jest coraz mniej rezerwacji na pobyty indywidualne, a duża część firm zrezygnowała ze spotkań świątecznych z pracownikami. W ostatnich dniach liczba rezerwacji w hotelach na czas świąteczno-noworoczny, w zależności od regionu kraju, spadła od 10 do 20 proc. - powiedział Marcin Mączyński.

Według eksperta branży nie pomaga także - w sytuacji rozwoju czwartej fali zachorowań - brak przepisów o certyfikatach covidowych.

- Bez jasnych przepisów umożliwiających sprawdzenie certyfikatu szczepień gości, hotelarze nie wiedzą, czy dany gość ma być wliczony do limitu, czy nie - wyjaśnił.

Dodał, że liczne apele Izby o uregulowanie tej kwestii nadal pozostają bez odzewu, co bardzo negatywnie wpływa na - i tak już złą - sytuację finansową branży hotelarskiej.

Nowe obostrzenia epidemiczne

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych, wśród których przewidziano zmniejszenie limitu gości z 75 proc. do 50 proc. obłożenia m.in. w hotelach, lokalach gastronomicznych i na basenach.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że we wtorek lub najpóźniej w środę przedstawi drugi pakiet w związku ze świętami i mutacją omikron.

- Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień. Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - poinformował szef rządu.

PR24.pl, PAP, DoS