Obecnie Tauron ma zainstalowanych u swoich klientów już 840 tysięcy takich liczników.
Korzyści dla koncernu i dla klientów
Harmonogram programu AMIplus zakłada, że do 2031 roku wszyscy klienci koncernu, których jest 6 milionów, będą mieli zainstalowany inteligentny licznik. Przez najbliższe 9 lat spółka chce instalować średnio 750 tysięcy takich liczników rocznie.
- Wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu da nam możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym. Pozyskamy w zautomatyzowany sposób wiedzę o parametrach zużycia energii i pracy sieci bez konieczności dokonywania odczytów przez inkasentów. Nasi klienci uzyskają również dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania swoim poborem energii elektrycznej - mówi wiceprezes Taurona Jerzy Topolski.
Czytaj także:
Jak podkreśla koncern w komunikacie, inteligentne liczniki to także skrócenie czasu realizacji zmian i zgłoszeń, np. zmiany grupy taryfowej, podłączenia po wyłączeniu czy sprawdzenia zużycia energii.
Inteligentne liczniki, inteligentne miasto
Pod koniec grudnia Tauron ogłosił pierwszy przetarg w ramach programu AMIplus, dotyczący zakupu inteligentnych liczników, które będą instalowane we Wrocławiu.
"Wrocław to szczególny obszar dla TAURON Dystrybucja, to właśnie tam realizowany był największy w Polsce projekt pilotażowy montażu liczników zdalnego odczytu u klientów. Obecnie we Wrocławiu w ramach Projektu Smart City Wrocław, zainstalowanych jest już blisko 420 tys. liczników AMI" - czytamy w komunikacie spółki.
W dalszej kolejności liczniki będą wymieniane u klientów Taurona m.in. z Krakowa, Tarnowa, Opola i Częstochowy.
PolskieRadio24.pl, komunikat, md