more_horiz
Gospodarka

Przybywa inteligentnych liczników u klientów Taurona. Koncern przedstawił szczegóły programu AMIplus

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 13:06
Średnio 750 tysięcy inteligentnych liczników rocznie chce instalować w nadchodzących latach Tauron. Koncern w ubiegłym roku ruszył z programem AMIplus, zakładający masową wymianę urządzeń pomiarowych. Inteligentne liczniki dają możliwość precyzyjniejszego odczytu zużycia prądu, a klientom pozwalają na łatwiejsze zarządzanie poborem energii.
Do 2031 roku inteligentne liczniki mają być zainstalowane u wszystkich klientów Taurona.
Do 2031 roku inteligentne liczniki mają być zainstalowane u wszystkich klientów Taurona.Foto: Tauron

Obecnie Tauron ma zainstalowanych u swoich klientów już 840 tysięcy takich liczników.

Korzyści dla koncernu i dla klientów

Harmonogram programu AMIplus zakłada, że do 2031 roku wszyscy klienci koncernu, których jest 6 milionów, będą mieli zainstalowany inteligentny licznik. Przez najbliższe 9 lat spółka chce instalować średnio 750 tysięcy takich liczników rocznie.

- Wdrożenie na masową skalę liczników zdalnego odczytu da nam możliwość efektywniejszego monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym. Pozyskamy w zautomatyzowany sposób wiedzę o parametrach zużycia energii  i pracy sieci bez konieczności dokonywania odczytów przez inkasentów. Nasi klienci uzyskają również dostęp do dużego pakietu wiedzy o swojej strukturze korzystania z energii, a tym samym możliwość zarządzania swoim poborem energii elektrycznej - mówi wiceprezes Taurona Jerzy Topolski.

Czytaj także:

Jak podkreśla koncern w komunikacie, inteligentne liczniki to także skrócenie czasu realizacji zmian i zgłoszeń, np. zmiany grupy taryfowej, podłączenia po wyłączeniu czy sprawdzenia zużycia energii.

Inteligentne liczniki, inteligentne miasto

Pod koniec grudnia Tauron ogłosił pierwszy przetarg w ramach programu AMIplus, dotyczący zakupu inteligentnych liczników, które będą instalowane we Wrocławiu.

"Wrocław to szczególny obszar dla TAURON Dystrybucja, to właśnie tam realizowany był największy w Polsce projekt pilotażowy montażu liczników zdalnego odczytu u klientów. Obecnie we Wrocławiu w ramach Projektu Smart City Wrocław, zainstalowanych jest już blisko 420 tys. liczników AMI" - czytamy w komunikacie spółki.

W dalszej kolejności liczniki będą wymieniane u klientów Taurona m.in. z Krakowa, Tarnowa, Opola i Częstochowy.

PolskieRadio24.pl, komunikat, md