more_horiz
Gospodarka

Ferie zimowe z bonem turystycznym. Sprawdź do kiedy i jak można zrealizować świadczenie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 10:15
Polski Bon Turystyczny ważny jest dłużej, do 30 września 2022 roku. Warto o tym pamiętać zwłaszcza przed zbliżającymi się zimowymi feriami. Dotychczas z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystało już ponad 5 mln dzieci.
Za pomocą bonu można zapłacić za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu.
Za pomocą bonu można zapłacić za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu.Foto: Shutterstock

Zgodnie z nowelizacją ustawy, którą pod koniec grudnia podpisał prezydent Andrzej Duda, ważność bonu turystycznego została przedłużona o 6 miesięcy - do końca września 2022 r. Nadal więc będzie można płacić za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.

Bon można wykorzystać na raty

Przypomnijmy, że na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić nie tylko za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce, ale również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu.

Co ważne, bon można wykorzystać na raty - nie tylko w ramach jednej płatności.

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie można aktywować bon. Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu).

Certyfikacja podmiotów turystycznych

Według Polskiej Organizacji Turystycznej rodzice aktywowali bądź wykorzystali dotąd ponad 5 mln bonów w ramach programu, a do przedsiębiorców wpłynęło 2 mld zł. Z dodatkowego świadczenia skorzystało także ponad 173 tys. dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności.

W ramach działań promujących Polski Bon Turystyczny POT prowadzi certyfikację podmiotów turystycznych - do projektu mogą przystąpić przedsiębiorcy, którzy przyjmują płatność bonem. Obiekt odwiedzany jest przez audytora i ostatecznie jest mu przyznawany certyfikat dobrych praktyk.

Aktualną mapę podmiotów akceptujących bony turystyczne można znaleźć na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.


PR24.pl, DoS