more_horiz
Gospodarka

Hrywna stanie się walutą wymienialną. NBP i PKO BP ustalają kurs z Narodowym Bankiem Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 07:54
Być może już w przyszłym tygodniu bank PKO BP będzie gotów do przyjmowania hrywien w ramach wymiany walutowej uzgodnionej ze stroną ukraińską - pisze czwartkowy "Puls Biznesu". Według dziennika wszystko wskazuje na to, że Ukraińcy będą mogli po godziwym kursie wymienić hrywnę na złote i na prostych zasadach.
PKO BP pracuje nad dostosowaniem 50-60 oddziałów w kraju do skupu hrywny.
PKO BP pracuje nad dostosowaniem 50-60 oddziałów w kraju do skupu hrywny.Foto: Pixabay

Dziennik przypomniał, że dwa tygodnie temu Zbigniew Jagiełło, były prezes PKO BP, publicznie zaapelował do instytucji krajowych i unijnych o stworzenie funduszu, z którego byłyby wypłacane drobne kwoty dla uchodźców z Ukrainy. Jak podkreśla gazeta, wielu z nich opuściło kraj bez środków do życia.

"Ci natomiast, którzy zabrali ze sobą pieniądze, przekonali się, że hrywna jest praktycznie walutą niewymienialną, a jeśli ktoś gotów jest ją skupować, to po lichwiarskim kursie" - napisano.

Zgoda na skup hrywny za granicą

Według "PB" problem prawdopodobnie będzie można rozwiązać w inny sposób.

"Na początku minionego tygodnia Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zezwolił lokalnym bankom na skup hrywny za granicą za dolary. To był pierwszy krok do odblokowania rynku międzybankowego i przywrócenia wymienialności ukraińskiej waluty. Dwa dni później Narodowy Bank Polski zapowiedział, że wspólnie z NBU i PKO BP pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi Ukraińcom wymianę hrywny w placówkach tego banku" - czytamy.Kurs wymiany jest jeszcze ustalany

Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że być może będzie to możliwe już w przyszłym tygodniu, a najpóźniej za kilkanaście dni.

"PKO BP pracuje nad dostosowaniem 50-60 oddziałów w kraju do skupu hrywny. Kurs wymiany jest jeszcze ustalany ze stroną ukraińską. Ma obowiązywać limit na osobę w wysokości 1,2-1,3 tys. zł. Hrywna będzie skupowana tylko od osób legitymujących się paszportem ukraińskim" - poinformował dziennik.

PR24.pl, PAP, DoS