more_horiz
Gospodarka

Afera GetBack zatacza coraz większe kręgi. Prokuratura sporządziła czwarty akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 10:02
Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu czwarty akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack. Aktem oskarżenia objęto 10 byłych pracowników Idea Bank, przez których - według śledczych - 165 klientów banku straciło niemal 30,5 mln zł.
Wśród oskarżonych są byli prezesi Idea Banku - Jarosław A. i Tobiasz, B., byli członkowie zarządu banku Dariusz M. i Małgorzata Sz., a także menadżerowie i radcy prawni banku.
Wśród oskarżonych są byli prezesi Idea Banku - Jarosław A. i Tobiasz, B., byli członkowie zarządu banku Dariusz M. i Małgorzata Sz., a także menadżerowie i radcy prawni banku.Foto: kolbet / Shutterstock.com

- Akt oskarżenia jest efektem zakończenia kolejnego wątku śledztwa prowadzonego przez Zespół prokuratorów ds. GetBack, w tym przypadku dotyczącego grupy sprzedawców z obszaru województwa lubelskiego oraz podkarpackiego, którzy bezpośrednio nawiązywali kontakt z pokrzywdzonymi klientami banku oraz stosując techniki manipulacyjne namawiali do nabycia produktu finansowego, którego specyfiki klienci nie byli świadomi - tłumaczy rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

Klienci byli wprowadzani w błąd

W akcie oskarżenia Prokuratura Regionalna w Warszawie zarzuciła byłym pracownikom Idea Bank oszustwo, w tym względem mienia znacznej wartości po uprzednim podrobieniu dokumentów elektronicznych, świadczenia doradztwa inwestycyjnego, ofertowania i sprzedaży obligacji bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz ujawnienia tajemnicy bankowej. Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia.

- Jak wynika z ustaleń śledztwa, klienci, którzy kupili ponad 5 mln obligacji o wartości blisko 3 mld zł, wyemitowanych przez GetBack, byli wprowadzani w błąd co do sytuacji finansowej spółki i jej możliwości wywiązania się z zobowiązań finansowych. Ze względu na skalę emisji i wysokie oprocentowanie obligacji GetBack stopniowo tracił możliwość ich wykupienia, o czym nie informowano klientów, którym dalej sprzedawano obligacje" - mówi Marcin Saduś.

Rzecznik podkreśla, że klienci Idea Banku stanowią największą grupę - czterech z dziewięciu tysięcy pokrzywdzonych.

- Ich dane Idea Bank, łamiąc tajemnicę bankową, przekazywał bez upoważnienia, przedstawicielom domów maklerskich. Nadmienić także należy, iż bank aż do listopada 2017 roku, nie miał zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności maklerskiej, a więc oferowanie instrumentów finansowych i prowadzenia doradztwa inwestycyjnego.

Oferując je za pośrednictwem sieci sprzedaży Idea Banku, oszukiwano klientów także w kwestii właściwości obligacji, gwarancji zysków i bezpieczeństwa inwestycji. Nakłaniano ich do zakupu, przedstawiając ofertę, jako ekskluzywną i ograniczoną w czasie - zaznacza.Seniorzy utracili oszczędności życia

- Pracownicy sieci sprzedaży Idea Banku, nawet ci najniższego szczebla, mieli świadomość, że obligacje GetBack są obarczone wysokim ryzykiem, nie dają gwarancji zwrotu kapitału i nie są zabezpieczone w żaden dodatkowy sposób. Mimo tego przekazywali klientom nieprawdziwe informacje, że obligacje są bezpieczniejsze niż lokata bankowa. Telefonowali do klientów Idea Banku, którzy mieli w nim lokaty bankowe, zapewniające bezpieczeństwo i gwarancję zwrotu kapitału, proponując zamianę ich na ryzykowne obligacje emitowane przez GetBack, pozbawione gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprzedawcy oferowali obligacje często osobom starszym, które były zainteresowane wyłączenie bezpiecznym lokowaniem swoich pieniędzy, a w wyniku oszukańczych metod, często utracili oszczędności życia - tłumaczy rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Działania te w lipcu 2020 roku zostały uznane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, w konsekwencji czego UOKIK nałożył na Idea Bank karę w wysokości 17,2 mln zł i zobowiązał ją do wypłaty rekompensat klientom.

Nie tylko zarząd spółki

Pod koniec października 2020 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie pierwszy akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack. Wśród 16 oskarżonych są: były prezes GetBack - Konrada K., byli prezesi Idea Banku - Jarosław A. i Tobiasz, B., byli członkowie zarządu banku Dariusz M. i Małgorzata Sz., a także menadżerowie i radcy prawni banku, prezesi współpracujących z nim domów maklerskich i spółek świadczących fikcyjne usługi oraz prezes i dyrektor rozwoju jednego z funduszy inwestycyjnych.

Na początku 2022 roku Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie drugi akt oskarżenia. Dotyczy on 11 osób, w tym 4 byłych członków zarządu GetBack.

- W marcu 2022 roku skierowano do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko 12 sprzedawcom bezpośrednim obligacji GetBack działającym na terenie województwa łódzkiego - dodaje prokurator Marcin Saduś.

PR24.pl, PAP, DoS